Tento týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechťujeme uměním nabídne od 23. května do 9. června 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle koncertních, divadelních nebo výstavních sálů opět zamíří do veřejného prostoru, a rozehrají tak parky, náměstí, kostely, zámky, ale třeba i vlakové nádraží. Radost z umění budou opět rozdávat i v nemocnicích či domovech seniorů. Své dveře otevřou i samotné školy, které se promění v kulturní centra regionu. Festival tradičně nabídne i množství atraktivních krajských akcí, které jsou výsledkem společné práce desítek škol a vedení festivalu. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ říká patronka pořádajícího nadačního fondu pěvkyně Magdalena Kožená.
Jedním z vrcholů letošního ročníku bude 28. května benefiční koncert patronky ZUŠ Open Magdaleny Kožené a žáků ZUŠ v kostele sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize na ČT art. Pod taktovkou dirigenta Jana Kučery vystoupí 80členný orchestr žáků a pedagogů ZUŠ a sbor 300 žáků ZUŠ, které vznikly jen pro tuto příležitost. S žáky ZUŠ vystoupí mimo jiné houslový virtuos Josef Špaček. Tradičním velkolepým finále ZUŠ Open bude v sobotu 8. června celodenní program ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, na němž vystoupí na 1000 účinkujících ze všech krajů republiky. Program určený nejen pro rodinné publikum je přístupný zdarma a nabídne desítky koncertů, divadelních a tanečních vystoupení i výtvarné workshopy. Účinkující podpoří řada předních umělců, například klavírní virtuos Karel Košárek, choreografka Hana Achilles či Karlovarský symfonický orchestr.
Dramaturgie festivalu je více než pestrá a otevřená nejrůznějším žánrům. Řada akcí je věnována letošnímu dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany a Roku české hudby, ale žáci ZUŠ zvou třeba i na hudební cestu po stopách Santiniho, průvod městem v rytmu samby, muzikálové písně, lidovou hudbu, jazz, pop či rock. U příležitosti festivalu uvedou ZUŠ v premiéře i řadu divadelních či tanečních představení nebo výstav prací svých žáků a studentů. Na mnoha akcích nebudou chybět nejrůznější workshopy pro veřejnost. Pod heslem ZUŠ Open pomáhá se školy a jejich žáci zapojují do nejrůznějších benefičních projektů. „Z celého srdce děkuji všem pedagogům i žákům ZUŠ, s jakou energií a zapálením se opět zapojily do festivalového programu. Je úžasné sledovat kreativitu, s jakou připravují své akce, a nasazení, s jakým pracují na společných festivalových projektech,“ dodává Irena Pohl Houkalová, ředitelka ZUŠ Open NF Magdaleny Kožené. Do festivalového programu se opětovně zapojují přední umělci, kteří kořeny své kariéry získali právě v ZUŠ, nebo přední orchestry.
Z jednodenního happeningu základních uměleckých škol iniciovaného Nadačním fondem Magdaleny Kožené se během osmi ročníků ZUŠ Open vyprofilovalo ve čtrnáctidenní celorepublikový profesionální festival s řadou doprovodných programů, do kterého se pravidelně zapojují výrazné umělecké osobnosti, kulturní instituce i další festivaly. Základní umělecké školy v ČR aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. Cílem festivalu je každoročně představit nejen práci jednotlivých škol, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání a přispívat k rozvoji jeho kvality.
Program ZUŠ Open je určen pro širokou veřejnost po celé České republice zdarma, vyjma benefičních koncertů. Více informací je k dispozici na www.zusopen.cz.