Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výstava Knižní obálky z muzejní knihovny potrvá až do 9. ledna příštího roku

11. 11. 2021 - Redakce

Netradiční výstava Knižní obálky z muzejní knihovny představuje návštěvníkům, co všechno obnáší práce knižních grafiků. Expozice se nachází v historické budově Národního muzea na Václavském náměstí. Veřejnosti byla otevřena 15. října 2021 a potrvá do 9. ledna 2022. Řada českých výtvarných děl z Knihovny Národního muzea jsou originálními předlohami pro následný tisk knižních obálek. Postřehy z výstavy pro vás nyní přinášíme v tomto článku.

Práce knižního grafika je velká alchymie. Grafik se musí řídit dle typografických zásad, správně volit písmo, aby ladilo s tématem a aby mělo úspěch u skupiny čtenářů, která knihu bude číst. Má na starosti barvu, druh a gramáž papíru, na který se bude publikace tisknout, ale zároveň musí  respektovat rozpočet zadavatele.

Nejdůležitějším úkolem knižních výtvarníků je ale úprava obálky. Původně měla obálka zejména ochrannou funkci, nyní je ale důležitou součástí propagace knihy. Přebal by měl charakterizovat obsah a ladit s celkovou úpravou publikace. Tito lidé musí mít velký cit, protože univerzální návod neexistuje. Z nadčasovosti obálek, které naši umělci navrhovali před více než půl stoletím jednoduše mrazí. Čeští typografové byli totiž skutečnými esy ve své profesi.

Prvními významnými českými typografy jsou například Jaroslav Benda, nebo František Kysela. Z pozdějších, avantgardních umělců jmenujme například Karla Teigeho, Františka Muziku a Ladislava Sutnara. Cyril Bouda byl významným českým grafikem, malířem a pedagogem. I on je na výstavě zastoupen, konkrétně dřevorytem k obálce knihy Arambe, pohádky lásky. Jedná se o tři jednotlivé rytiny, takzvané štočky, každý slouží pro jednu tiskovou barvu. Soutiskem těchto tří Boudových štočků dostaneme kompletní obraz, který se stal základem pro obálku zmiňované knihy. Ačkoliv od realizace této obálky uplynulo téměř sto let, Boudův nepřekonatelný cit pro barvy a kompozici si získává další a další fanoušky.

K vidění jsou ale také linoritové štočky od Josefa Kaplického, slavného českého sochaře, malíře, grafika a typografa. Na výstavě můžete vidět jeho obálku k dobrodružné knize Vzpoura na lodi Bounty.

Po návštěvě výstavy se už nepodíváte na knihu stejnýma očima, jako před tím. Budete dlouho studovat barvy, kompozici obálky a odhadovat gramáž papíru. Zaujalo vás toto téma? Nepromeškejte ji, neboť tato výstava nám záslužnou činnost ,,hrdinů’’ grafické úpravy krásně demonstruje a my bychom neměli přehlížet jejich práci.

Photo by Element5 Digital from Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram