Vysoké školy v České republice se spojily a žádají o zvýšení finančních prostředků určených pro univerzitní vzdělání a vědu. Podle nich jsou současné finance pro vysoké školy nižší než průměr v Evropské unii. Na nedávném shromáždění, které se konalo za účasti zástupců vysokých škol, odborů a profesních asociací, to prohlásila prezidentka České konference rektorů (ČKR) Milena Králíčková. Vysoké školy si také přejí střednědobý finanční plán od vlády, který by jim umožnil plánovat svůj rozvoj.
Podle Mileny Králíčkové jsou tato opatření nezbytná pro zachování kvality vzdělání a konkurenceschopnosti českých univerzit. Pokud se financování nestabilizuje, hrozí, že akademická obec bude nucena sáhnout po extrémním opatření jako je stávka.
Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ uznal, že financování vysokých škol rostlo v posledních letech pomaleji, než by bylo potřeba. Avšak kritizoval také univerzity za výrazné rozdíly v platech mezi jednotlivými fakultami. Bek poznamenal, že stát nepředepisuje vysokým školám, kolik mají zaměstnávat lidí za kolik peněz nebo kolik mají mít studentů. Tímto způsobem se podle něj vytváří nerovnováha v platových strukturách.
Prezident Rady vysokých škol Milan Pospíšil upozornil na dlouhodobý deficit financí pro vysoké školství ve výši deseti miliard korun. Tvrdí, že financování vysokých škol stagnuje, i když celkový rozpočet ministerstva školství roste. Česká republika vydává na terciární vzdělávání pouze 0,86 % svého HDP, což je nižší částka než průměr v Evropské unii (1,27 %). Pospíšil také podotkl, že financování vysokých škol kleslo ve srovnání s HDP, vládními výdaji a celkovými výdaji ministerstva školství.
Milena Králíčková věří, že s dostatečnými finančními prostředky by mohly vysoké školy zvýšit svoji kapacitu, přizpůsobit své programy novým požadavkům a stát se mezinárodně konkurenceschopnými.
Ministerstvo financí plánuje pro příští rok rozpočet ve výši 253,4 miliardy korun pro vysoké školy, což představuje pokles o 11,6 miliardy korun oproti aktuálnímu rozpočtu. Ministr školství však tvrdí, že tento návrh není v souladu s budoucími dohodami a očekává, že peníze pro vysoké školy neklesnou. MŠMT proto nyní jedná o dalších možných zvýšeních financí ve výši 11 miliard korun.
Debata o financování vysokého školství bude pravděpodobně pokračovat několik týdnů, přičemž vládní koalice bude hledat způsoby, jak zajistit potřebné finance pro zachování kvality českého vzdělávání.