Studenti zdravotních a sociálních oborů, kteří studují svoje školy dálkově, večerní či kombinovanou formou, nebudou muset skládat maturitní didaktické testy. Premiér Andrej Babiš to oznámil ve svém pravidelném pořadu Čau lidi. Už dříve ministerstvo školství tuto úlevu udělilo studentům denního studia zmíněných oborů, protože kvůli epidemické situaci pomáhají téměř celý svůj maturitní ročník v nemocnicích a sociálních zařízeních.
Pokud tito studenti od 12. října odpracovali alespoň 160 hodin ve zmíněných zařízeních, nebudou muset psát didaktické testy a hodnocení na jejich maturitním vysvědčení bude odpovídat průměru známek z daných předmětů na vysvědčení za druhá pololetí prvního až třetího ročníku a první pololetí čtvrtého ročníku.
Podoba letošních maturit se upravovala už několikrát. Ministerstvo školství v lednu rozhodlo, že se letos podobně jako loni zruší písemné práce z češtiny a cizího jazyka a prodlouží se doba na vypracování písemných zkoušek, u testu z češtiny ze 75 na 85 minut, z cizího jazyka ze 100 na 110 minut a z matematiky ze dvou hodin na 135 minut. V rámci profilové části maturity jsou pro letošek také zrušeny písemné (slohové) práce.
Maturanti letos také nebudou muset absolvovat povinně ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka, mohou se však pro ně rozhodnout dobrovolně. Pro studenty, kteří nestudují ani zdravotní, ani sociální obory, zůstanou povinné didaktické testy, budou mít na ně ovšem více času. Pro všechny maturanty zůstává povinnost vykonat školní maturitu ze dvou až tří předmětů podle studovaného oboru. Období školních maturit bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky se budou moci konat od 19. dubna až do 27. srpna.
V letošním roce bude v Praze maturovat 13 247 studentů, z toho 12 053 žáků jsou takzvaní prvomaturanti, tedy maturanti, kteří se ke zkoušce hlásí poprvé. Přehled všech aktuálních informací k maturitám a jednotným přijímacím zkouškám naleznou studenti na těchto stránkách.