Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Většina studentů neumí po maturitě pracovat s penězi, dostávají se do problémů, říká zakladatel startupu Nekrachni

11. 02. 2021 - Redakce

Jakub Rychlý není úplně obvyklým středoškolákem. Začal studovat na pražské střední průmyslové škole, z časových důvodů ale přešel na školu v Pardubicích, která mu umožnila dálkové studium. Zároveň působí jako druhý místopředseda Středoškolského sněmu hlavního města Prahy. Kromě toho založil digitální studio a start-up „Nekrachni“. Chce s ním zlepšit finanční gramotnost středoškoláků. Dříve reprezentoval Českou republiku v curlingu. Koronavirovou krizi a lockdown beru jako výzvu, ale těším se, až si budu moci sednout opět do kavárny a poslouchat ten „ruch“ kolem, říká v rozhovoru Jakub.

Proč jste přešel z pražské SPŠ Na Úžlabině na soukromou střední školu do Pardubic? 

V pololetí druhého ročníku jsem cítil, že denní studium není pro mě to pravé. Bohužel jsem s vedením školy nenašel uspokojivou cestu v možnosti individuálního vzdělávacího plánu, a proto jsem se rozhodl vyhledat alternativu. V Praze jsem bohužel nenašel žádnou střední školu, která by umožňovala dálkové studium v ekonomickém oboru. Tuto možnost jsem našel právě na DELTA Pardubice. Nadále ale žiji, pracuji a sportuji v Praze, kde jsem se narodil, a ještě nějaký čas to pro mě bude primární město mého domova. Právě Středoškolský sněm hl. m. Prahy mi umožňuje se více zapojit do dění našeho hlavního města.

Patříte mezi aktivní studenty. Jak moc je důležité, aby se studenti středních škol nespokojovali jen s klasickou výukou, ale sami pracovali na svém rozvoji v rámci samostudia či práce?

Za mě je to ta nejdůležitější část celého středoškolského života. Právě v tomto věku mají studenti možnost objevit to, čemu by se chtěli věnovat po studiu. Slýchám názory spousty gymnazistů, že chtějí jen „přežít“ střední, aby se našli až na vysoké – to je podle mě špatně! Já osobně, a spousta dalších studentů kolem mě, našla to, co je baví hlavně v mimoškolních aktivitách. Je jedno, zda se jedná o sport, podnikání nebo třeba politiku.

Jak se stane, že student střední školy v Pardubicích je druhým místopředsedou Středoškolského sněmu hlavního města Prahy? 

Je to určitě souhra více faktorů. Členem Sněmu Prahy jsem se stal ještě v době, kdy jsem studoval na pražské škole, zároveň ale stále mám trvalé bydliště v Praze a většinu svého času trávím právě v hlavním městě. Nechceme omezovat aktivity spolku pro studenty z ostatních krajů, a proto je otevřen komukoliv, kdo se chce zapojit do dění v Praze.

Co se týče našich plánů, tak hlavním cílem pro toto volební období je spustit projekt „Zapoj se“ na podporu projektů středoškoláků v Praze. Jedná se v podstatě o takový mini „inkubátor“. Druhým projektem, který mám pod taktovkou já, je napojení našeho spolku na výbory, Radu hl. m. Prahy a případně na studentské organizace na jednotlivých městských částech v Praze. Nyní jsme již navázali kontakt s paní Marianou Čapkovou a Pražským inovační institutem.

Založil jste digitální studio, jak funguje a jak se mu daří v době koronavirové? 

Cílem našeho studia je doručovat klientům kvalitní servis v oblasti online marketingu, tvorby webů a aplikací. Nechceme být běžnou agenturou, ale flexibilním týmem, primárně freelancerů dostupný dle potřeb klienta. Právě tato forma se nám v posledních týdnech osvědčuje, protože v Česku je hodně velkých agentur, které se bohužel nezaměřují na kvalitu, ale pouze kvantitu. Kromě služeb pro klienty si ale tvoříme i vlastní projekty. I zmiňované Nekrachni je právě jedním z nich. Vydělané prostředky investujeme zpět do našich firemních projektů – nyní budeme např. spouštět e-shop s brýlemi, které chrání před modrým světlem. Ty jsou hitem v USA, u nás na pořádný boom ještě čekají.

Založil jste také start-up „Nekrachni“. Odráží se v tomto podnikatelském záměru i současná pandemie v našich životech, na ekonomice?  

Cílem aplikace je hlavně zlepšit kvalitu výuky finanční gramotnosti. Právě ta se, podle nás, ve školách nevyučuje v dostatečném rozsahu a kvalitě. Osnovy jsou strašně strohé a nereflektují dnešní dobu. Z našeho průzkumu víme, že většina studentů po maturitě neumí řádně pracovat s penězi a již v mladém věku se dostávají do problémů. To chceme změnit nejen zkvalitněním výuky na školách, ale i motivovat mladé lidi k tomu, aby se sebevzdělávali právě v oblasti finančního vzdělávání.

V září chceme spustit Nekrachni pro školy, kde se chceme opřít o současné osnovy, rozšířit výuku a pomoci učitelům, aby věděli, o čem učí. Právě finanční vzdělávání je problémové v tom, že mnoho učitelů neví, co vlastně učí, a proto je toto téma tolik zanedbáváno.

Máte vůbec čas při těch svých aktivitách na studium a na curling, kde jste byl dokonce reprezentantem? 

Školu v této době zvládám o dost lépe, jelikož je vše online. Lehce záporně beru možnost přípravy k maturitě, která je za dveřmi a za poslední rok jsem ve škole v podstatě nebyl. Co se týče curlingu, tak v současné chvíli je bohužel curlingová hala uzavřena a nemám tedy možnost trénovat. Každopádně se věnuji i jiným sportovním aktivitám, kde si vystačím sám se sebou. Time managementu se teď pár posledních týdnů věnuji více, jelikož jsem se dostal do fáze, kdy moc neodpočívám a pracuji přes 10 hodin každý den. Právě celou krizi a lockdown beru jako výzvu a těším se, až si budu moci sednout opět do kavárny a poslouchat ten „ruch“.

Jaké máte další profesní plány?

V následujících měsících je to rozhodně stabilizování počtu našich klientů v digitálním studiu Contentano. Dále je to vyvinutí aplikace Nekrachni a její úspěšné spuštění na několika školách v září tohoto roku. Doufám ale, že se budu moci brzy vrátit k aktivnímu trénování curlingu. Osobně profesní a osobní plány moc nerozděluji – dělám zkrátka to, co mě baví, což mě zároveň i živí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram