Válka na Ukrajině postihla veškeré aspekty tamního života. Neustálý strach z náletů a výpadků elektřiny se nevyhnula ani ukrajinskému školství.
Julia je dvacetiletá studentka vysoké školy původem z Ukrajiny. Momentálně studuje třetí ročník oboru grafický design na Záporožské národní univerzitě. V březnu minulého roku, tedy přibližně měsíc poté co začala válka, odešla do Česka a pokračovala ve studiu dálkově.
Když jste opustila Ukrajinu, pokračovala jste ve studiu okamžitě?
Když začala válka, vzdělávání ve školách a univerzitách na Ukrajině bylo zastaveno a obnoveno v dubnu 2022 online.
Jaký byl přechod do této podoby vzdělávání?
Nebyl zase tak těžký, protože po covidu jsme už věděli, jak studovat dálkově. Používáme Zoom, Moodle a další programy. Pro mnoho mých spolužáků však bylo pokračování ve studiu zpočátku velmi obtížné. Vzhledem k tomu, že 70% oblasti Záporoží bylo obsazeno ruskými vojáky. Mnoho studentů zůstalo ve městech a vesnicích, které byly obsazeny nebo se nacházely v přední linii. Nebyl internet, elektřina a odpalovaly se rakety na obytné budovy.
Pokud byste to přirovnala k době covidu, v čem je to podobné a v čem se to liší?
Obecně je to podobné, ale problémů je mnohem více a kvalita vzdělávání se výrazně snížila, protože profesoři například nemohou vést výuku během náletů. Většina studentů a profesorů je stále na Ukrajině, mnozí z nich žijí ve městech na frontové linii a není bezpečné být na hodinách během útoků. Podle pravidel je lekce přerušena a pokračuje po zrušení varování před náletem. Také kvůli raketovým útokům na energetické sklady může nastat výpadek.
Až dokončíte studium, budete se muset vrátit na Ukrajinu, abyste složila státnice a obhájila bakalářskou práci?
Předpokládám, že budeme prezentovat své diplomové práce a skládat závěrečné zkoušky na dálku, protože podobnou zkušenost už máme za covidu a nebyl s tím žádný problém.
Uvažovala jste někdy o pokračování studia na české univerzitě?
Ano, teď plánuji dokončit studium na Ukrajině, ale s největší pravděpodobností změním univerzitu a čtvrtý ročník budu studovat v Kyjevě na Národní akademii výtvarných umění a architektury. K tomu budu muset složit zkoušky a připravit dokumenty k přenosu. Po absolvování bakalářského studia plánuji ve stejné specializaci nastoupit do magisterského programu v České republice. Studijní plán na ukrajinských uměleckých univerzitách je jiný než v Česku, proto bude nutné se připravit na přijetí velmi brzy. Chci co nejvíce studovat na různých univerzitách, protože je to zajímavá zkušenost a evropské vzdělání mi pomůže diverzifikovat portfolio, setkat se se zajímavými lidmi a získat nové dovednosti.