Spotřeba slazených nápojů u českých školáků vykazuje výrazný pokles, a to na polovinu během posledních 12 let. Hůře jsou na tom ale energetické nápoje, kde se ukázalo, že více než desetina mladých Čechů projevuje tendenci k jejich rizikové konzumaci. Dle studie HBSC, kterou pořádá Univerzita Palackého v Olomouci je tisíc českých školáků ve věku 13 až 15 let vystaveno potenciálním zdravotním rizikům spojeným nejen s konzumací energetických nápojů, ale také s dalšími nežádoucími faktory, jako jsou kouření, opakovaná opilost, agresivita nebo poruchy spánku.
Pracovníci Univerzity Palackého v Olomouci zkoumali třináct tisíc školáků z 230 škol z celé České republiky ve věku jedenáct až patnáct let. Výzkumníci se rozhodli zabývat se i tím, jaký mají děti užívající energetické nápoje vztah ke škole, kolik času tráví na PC a sociálních sítích, jak často jsou podráždění a nervózní, či jak často trpí bolestmi hlavy a zda mají nějaké názky úzkostí a depresí.
Kdy se pití stává rizikovým?
Celá studie se snaží najít odpovědi na otázku, kdy se konzumace energetických a slazených nápojů stává rizikovou. Standardně se považuje za problematické, když mladí lidé vypijí jeden energetický nápoj týdně, ale pracovníci studie se rozhodli brát v potaz až dva nápoje týdně. U slazených nápojů se pak sleduje jejich konzumace na denní bázi.
Spojitost s různými zdravotními problémy
Vědci se pro tento výzkum rozhodli díky zahraničním projektům, které naznačují spojitost časté konzumace energetických nápojů s různými zdravotními problémy. Patří sem zvýšený krevní tlak, srdeční příhody, arytmie, poruchy stravování, diabetes 2. typu, změny chování, agresivita nebo deprese. Slazené nápoje jsou pak spojovýny s obezitou a kazy zubů.
Co výzkumníci zjistili?
Ukázalo, že od roku 2006 klesá počet denních konzumentů slazených nápojů. Zatímco v roce 2006 pila téměř třetina českých školáků denně limonády, o deset let později se tento podíl snížil na 14 %, tedy na polovinu. Co se ale týče energetických nápojů, každý desátý mladý Čech má sklon k rizikové konzumaci, což znamená minimálně dva nápoje týdně. Tři procenta školáků je dokonce konzumují každý den. Pozitivním zjištěním však je, že téměř 60 % českých dětí energetické nápoje vůbec nepije.
Studie ukázala i obrovské rozdíly mezi regiony. Nejvyšší spotřeba energetických nápojů je zaznamenána v Ústeckém kraji, kde každý pátý školák patří mezi rizikové konzumenty. Dobře na tom nejsou ani Karlovarský a Liberecký kraj. Naopak nejméně často se k energetickým nápojům uchylují děti v Praze, kde je konzumuje pouze 7,7 % studentů. Častá konzumace energetických a slazených nápojů je spojena s dalšími rizikovými aktivitami, jako jsou kouření, opakovaná opilost a užívání marihuany.
Úvodní obrázek je pouze ilustrační