Čím dál více ve společnosti roste popularita alternativních vzdělávacích programů. V současnosti jsou jedním z populárních řešení Scio školy. Tyto soukromé instituce se vyznačují důrazem na moderní metody výuky a menším počtem žáků ve třídách, což umožňuje učitelům individuálnější přístup ke každému z nich.
Společnost Scio byla původně založena s úmyslem vytvořit rozdílové testy pro přijímací zkoušky na střední a vysokou školu v České republice. Poté, co byla tato oblast převedena na společnost Cermat, začalo Scio v roce 2015 zaměřovat svoji pozornost na alternativní vzdělávání. Tak vznikla první škola na Praze 11. O rok později se otevřely další tři – v Praze, Brně a Olomoucí. V současnosti takových škol funguje šestnáct základních a tři střední.
Tyto školy fungují na principu respektování individuality žáků. Ačkoliv neslibují plně individuální přístup ke každému z nich, učitelé neboli průvodci, jak se pedagogům na Scio školách říká, pracují s menším počtem žáků, tedy mají možnost posuzovat jejich schopnosti a rozhodnout co jim v budoucím rozvoji pomůže nejvíce.
„Nemáme organizaci školy podle tříd, ale podle tzv. trojročí. Každé ze tří trojročí má ve správě několik průvodců. Jsou situace, kdy pro 25 dětí stačí jeden průvodce, jindy se zase průvodce věnuje malé skupince pěti dětí – nebo jednomu žákovi. Vždy podle skutečné aktuální potřeby. Plně individuální přístup možný není a ani ho neslibujeme. Individuálně přistupujeme k dětem tak, že respektujeme jejich jinakost a ukazujeme jim cesty k samostatnosti v učení i v životě. To zahrnuje i situace, kdy je třeba se přizpůsobit společnému programu,“ stojí na stránkách školy.
Alternativy nespočívají pouze v náplni výuky, ale také v jejím průběhu. Kromě již zmíněného oslovování učitelů průvodci se také na školách nezvoní, ani nezadávají domácí úkoly. „Ve školách nezvoní, protože děti si hlídají čas samy – a průvodce posoudí, jaká je právě dynamika hodiny. Podle toho se někdy skončí dříve, jindy trochu později. Domů ze školy si děti odnáší dobrý pocit, ne povinné úkoly. Doma dělají něco do školy, jen když samy chtějí (a chtějí docela často). Biflování jako metodu nepoužíváme, protože memorování izolovaných faktů je k ničemu, když k faktům neznáte celý kontext a souvislosti,“ stojí na stránkách školy.
Tím, že se jedná o instituci soukromou, je také zpoplatněná. Její cena se však liší v závislosti na dané škole. Může se pohybovat mezi 5000 až 11000 korun měsíčně. Školné se platí v průběhu 10 měsíců v roce a zahrnuje i služby školního klubu. V roce 2020 byl založen Nadační fond Scio škol, který poskytuje dočasnou finanční pomoc rodinám studentů v obtížné situaci.