Téma psychického zdraví školáků se ve společnosti stává stále aktuálnějším. Svůj pohled na něj s námi v rozhovoru sdílela dětská psychiatrička Andrea Efremova.
Andrea Efremova působí v zařízení Tree clinic, které se zaměřuje na léčbu duševního zdraví dětí a dospívajících. Kromě práce s pacienty se věnuje také popularizaci dětské psychiatrie na sociálních sítích, kde pravidelně zveřejňuje krátká videa a informativní příspěvky. Efremova Praze školské poskytla rozhovor, ve kterém jsme se věnovali tématu dětské psychiky.
Čím je podle Vás způsoben nárůst psychických problémů u dětí a mládeže v posledních letech?
Nárůst psychických problémů je důsledkem mnoha faktorů. Patří mezi ně rychlé tempo moderního života, tlak na výkon, rostoucí vliv sociálních sítí a méně času věnovaného rodinným vztahům. Pandemie COVID-19 přinesla izolaci, narušení běžné rutiny a stres, což situaci ještě zhoršilo. K tomu přispívá také větší povědomí o problematice duševního zdraví, což vede k častějšímu vyhledávání odborné pomoci.
„V pořadníku aktuálně čeká více než 400 dětí na přijetí do péče“
Čemu se v ambulanci Tree clinic věnujete?
Tree clinic je zařízení zaměřené na komplexní léčbu duševního zdraví dětí a dospívajících. Má dvě pobočky a nabízí širokou škálu služeb, jako je dětská a dorostová psychiatrie, klinická psychologie, sexuologie, individuální psychoterapie a skupinové psychoterapie s konceptem Terapie Venku.
S jakým typem problémů se na klinice u mladých setkáváte nejčastěji a jakým způsobem je řešíte?
Nejčastějšími problémy jsou úzkosti, deprese, ADHD, poruchy chování a sebepoškozování. Stále častěji se setkáváme s neurovývojovými poruchami jako je autismus a sebepoškozujícími sklony u dospívajících.
Řešení spočívá v komplexním přístupu, který mnohdy zahrnuje kombinaci farmakoterapie s psychoterapií a úzkou spolupráci s rodinou i školou. V pořadníku aktuálně čeká více než 400 dětí na přijetí do péče Tree clinic. Distanční komunikaci s pacienty anebo jejich rodiči nám usnadňuje systém Sestra Emmy, který umožňuje pacientům zadávat požadavky přímo lékařům, čímž eliminuje zdlouhavé volání na recepci a zkracuje dobu nutnou k vyřízení žádostí, jako je například vystavení receptu. Tento systém zároveň výrazně snižuje administrativní zátěž lékařů a zdravotnického personálu.
Antidepresiva jsou v mnohých rodinách stále tabu. Jak to s nimi je doopravdy? Jsou v porovnání s jinými léky více riziková?
Antidepresiva nejsou více riziková než jiné léky, pokud jsou správně indikována a podávána pod dohledem odborníka. Ve specifických případech, jako jsou těžké úzkosti nebo deprese, mohou být nezbytnou součástí léčby. Klíčová je otevřená komunikace s rodinou, která pomáhá odbourat strach a předsudky. Léčba antidepresivy je vždy součástí širšího terapeutického plánu a doplňuje psychoterapii.
Jakou roli hraje pro psychiku dětí škola?
Škola má velký vliv na psychické zdraví dětí. Může být místem podpory a rozvoje, ale také zdrojem stresu, například kvůli šikaně, vysokým nárokům nebo nepochopení ze strany učitelů. Klíčová je spolupráce školy s rodinou a individuální přístup ke každému dítěti, zejména v případě obtíží.
Co mohou pro duševní zdraví školáků a prevenci problémů s ním spojených udělat dospělí?
Dospělí by měli dětem poskytovat bezpečné a podpůrné prostředí, aktivně s nimi komunikovat a zajímat se o jejich problémy. Prevence zahrnuje nastavení pravidelného režimu, podporu zdravého spánku, dostatek pohybu a omezení času stráveného na elektronických zařízeních. Je také důležité děti vést k řešení problémů a zvládání stresu.
Své profesi se věnujete nejen na Tree clinic, ale také skrze tvorbu na sociálních sítích. Co vás vedlo k založení Vašeho Instagramového profilu?
Instagramový profil @doc_chocholouskova jsem založila s cílem popularizovat dětskou psychiatrii, bourat tabu a poskytovat rodičům užitečné informace. Chci ukázat, že duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické a podpořit rodiče i děti v náročných situacích.
Zdroj úvodního obrázku: Facebook / Andrea Efremova