Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Radnice Prahy 9 podala žalobu. Chce bezpodmínečný návrat dětí s negativním testem do škol

22. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Radnice deváté pražské městské části podala ve středu 21. dubna žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Jejím cílem je zrušení mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví tak, aby se do mateřských a základních škol vrátili všichni žáci negativně testovaní na onemocnění koronavirem. Záměr Prahy 9 podporují i starostové Prahy 3 a 7 a zástupci magistrátu.

„Chceme zrušit rotace školáků, chceme, aby se vrátily všechny děti zpět a bez výjimek,“ uvedl pro Seznam Zprávy starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. „Myslíme si, že už není možné držet děti zavřené doma, jsme v Evropě rekordmani, co se týče délky uzavření škol, přitom v tuto chvíli nákazu ve školách prakticky nemáme. I podle PCR testů u nás na 1 500 testovaných dětí připadají jen 3 pozitivně testované,“ dodal Portlík.

„Bránit dětem chodit do škol je nejen zbytečné, ale podle všeho také nezákonné, jak se spolu se starosty Prahy 9 a Prahy 7 domnívám. Proto jsme společně podali žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Naším cílem je prokázat, že pokud ministerstvo zdravotnictví požaduje pravidelné testování žáků, nelze již k tomu dětem bránit také v prezenční výuce. Jestli uspějeme, bude to pro školství a spoustu rodin průlom. Děti a mladí lidé by se tak konečně mohli dočkat jasné vize na návrat do škol,“ uvedla na svém facebookovém profilu Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy.

V pondělí bylo antigenními testy v Praze otestováno 38 990 žáků, z toho bylo 22 pozitivních. Z 12 988 testovaných zaměstnanců měly pozitivní test 4 osoby.

Některé městské části už testují děti PCR testy na vlastní náklady

Praha 9 od tohoto týdne testuje žáky mateřských a základních škol PCR testy metodou tzv. poolingu, tedy vyhodnocení více vzorků naráz. Do testování touto metodou se zapojí také Praha 7, Praha 3 nebo Praha 6.

Hradit je však musí ze svého rozpočtu samy městské části. Praha 9 se proto obrátila 13. dubna otevřeným dopisem na ministra zdravotnictví Petra Arenberga. V něm ho starosta Tomáš Portlík vyzval ke změně právních předpisů tak, aby zdravotní pojišťovny PCR testy hradily přinejmenším v takovém rozsahu, jako hradí antigenní testy při plošném testování. Dále požadoval, aby pro žáky pravidelně jedenkrát týdně testované PCR testem již neplatila nutnost rotační výuky.

K výzvě se připojil Vít Šimral, radní Prahy pro oblast školství, Mariana Čapková, předsedkyně pražského Výboru pro výchovu a vzdělávání, starosta Prahy 7 Jan Čižinský a starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. Do této chvíle však na tuto výzvu ministr zdravotnictví neodpověděl.

Praha 3 začátkem května spouští pilotní projekt testování PCR testy ze slin u vybraných školek. Projekt potrvá do konce školního roku a zapojeny by prozatím měly být čtyři mateřské školy.

K testování PCR testy ze slin metodou tzv. poolingu se v nejbližší době přidá také městská část Praha 6, která je chce provádět u všech předškoláků navštěvujících mateřské školy v jejím obvodě. Mateřské školy, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části, již vypsaly výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků a na laboratoře, které zajistí vyhodnocení testů. Toto testování ve 33 školkách Prahy 6 finančně pokryje městská část ze speciální rozpočtové rezervy, která byla zřízena za účelem předpokládaného řešení krizových opatření v souvislosti s koronavirem. I na Praze 6 ale požadují, aby toto testování hradil stát.

Image by Alexandra_Koch from Pixabay 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram