Koncem května čeká letošní maturanty jejich nejdůležitější zkouška, kterou ukončí jejich středoškolské studium. Vzhledem k vývoji epidemické situace došlo v posledních měsících k posunům některých důležitých termínů. Přinášíme vám tedy souhrn těch nejdůležitějších. Ministerstvo školství také na facebookovém profilu zveřejnilo odpovědi na nejčastější dotazy, které studenti po zveřejnění úprav maturit posílali. Jejich přehled naleznete níže.
Maturanti letos nebudou muset absolvovat povinně ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka, mohou se však pro ně rozhodnout dobrovolně. Ti ze studentů, kteří pracují v nemocnicích či domovech seniorů, navíc nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, budou mít na ně ovšem více času.
Pro všechny maturanty zůstává povinnost vykonat školní maturitu ze dvou až tří předmětů podle studovaného oboru. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které původně měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna až do 27. srpna.
Ministerstvo školství už v lednu tohoto roku rozhodlo, že se letos podobně jako loni zruší písemné práce z češtiny a cizího jazyka a prodlouží se doba na vypracování písemných zkoušek, u testu z češtiny ze 75 na 85 minut, z cizího jazyka ze 100 na 110 minut a z matematiky ze dvou hodin na 135 minut. V rámci profilové části maturity byly také zrušeny písemné (slohové) práce.
Úlevu připravilo ministerstvo studentům pomáhajícím v nemocnicích a sociálních zařízeních. Pokud od 12. října odpracovali alespoň 160 hodin ve zmíněných zařízeních, nebudou muset psát didaktické testy a hodnocení na jejich maturitním vysvědčení bude odpovídat průměru známek z daných předmětů na vysvědčení za druhé pololetí prvního až třetího ročníku a první pololetí čtvrtého ročníku.
Ve fotogalerii níže jsme pro vás shrnuli také odpovědi ministerstva školství na nejčastější dotazy k maturitám.