Ministr školství Robert Plaga se dohodl se zástupci Asociace krajů ČR na posunutí nástupu maturantů do škol. Je třeba dát školám čas se na návrat studentů připravit, oznámil na twitteru. Zdůraznil, že ministerstvo vždy školám takto důležité informace sdělovalo alespoň s týdenním předstihem. Podmínkou pro návrat studentů zůstává pravidelné testování.

První dodávka antigenních testů od čínské firmy Lepu, které vybralo ministerstvo vnitra v minulém týdnu, dorazí v neděli 28. února. Následně by měla začít distribuce do jednotlivých škol tak, aby byly včas na místě. Ministr také školám přislíbil, že jim ministerstvo zašle v předstihu návody a instruktážní videa, jak mají při testování žáků postupovat. 

Vláda už dříve oznámila, že nejdříve do škol půjdou studenti závěrečných ročníků středních škol, následovat budou po týdnu středoškoláci, kteří mají praktickou výuku a v dalším týdnu i žáci posledních ročníků základních škol. Celkem by do lavic mělo v polovině března usednout dalších 450 tisíc dětí.

Studenti starší 15 let musí mít ve škole respirátory, mladší děti chirurgické roušky

Novinkou pro středoškoláky má být také povinnost nosit při výuce respirátor třídy FFP2 nebo KN95, N95, případně nanoroušku. Toto nařízení se netýká dětí do 15 let. Děti z prvních a druhých tříd, které v současné době dochází do škol, budou však muset mít od čtvrtka povinně jednorázové chirurgické roušky. Ty podomácku ušité již nebudou stačit.

Fotografie od uživatele August de Richelieu ze služby Pexels