Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nový způsob likvidace plastu? Bachor krávy umí rozložit plast, tvrdí vědecký tým

23. 07. 2021 - Patrik Vodrážka

Doba plastová – tak mnozí označují současnou dobu vzhledem k nadměrnému používání plastů. Jsou všude okolo nás, nicméně jen hrstka z nich se recykluje. Hledají se proto způsoby, jak rozklad plastů urychlit. A jedna možnost se výzkumníkům povedla – kravský bachor.

Žaludek krávy se skládá v podstatě ze čtyř částí. Tři z nich – bachor, čepec a kniha fungují jako předžaludky. V bachoru se na potravu vrhají mikrobi a rozkládají ji, aby byla pro krávu stravitelná. Vědce nejvíce zajímal již zmíněný bachor, přesněji mikrobi žijící v něm. Tyto mikroorganismy umí rozložit pro krávy nestravitelné rostlinné polyestery – kutiny. Ty se dají najít například i ve slupkách rajčat a jablek.

Vyzkoušeli, jestli by těmto mikrobům „zachutnal“ materiál podobného typu jako kutin – plast. A povedlo se. Mikrobi, které získali společně s bachorovou tekutinou z jatek, rozložili tři druhy polyesterů, které do nich vložili – PET, který je hojně používaný v obalovém a textilním průmyslu, PBAT a PEF, a to do několika hodin.

Jedná se o úspěch a pokrok v boji s plasty. Mikrobiální prostředí kravských bachorů je dalším příspěvkem k poznávání přírodních technologií, které by v budoucnu mohly pomoci s likvidací plastů.

Fotografie od uživatele ArtHouse Studio ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram