V našem školském systému všichni ve věku 14/15 let čelí jednomu z nejtěžších životních rozhodnutí. Kam na střední školu? A střední škola přeci z velké míry určuje Vaši kariéru. Je rozumné takovýmto rozhodnutím vystavovat ještě nezletilé lidi? Však mnoho z nás neví, jakým směrem se ubírat, ani po dokončení střední či vysoké školy.
V posledních pár letech se na našem území velmi rozrostl trend gymnázií. Nevíš, co chceš studovat? Jdi na gymnázium. Dříve to byly elitní školy, ale dnes jich tu máme tolik, že ne všechny dosahují takové kvality jako v předešlých letech. A je dobrý nápad zvolit gymnázium? Pokud zvolíme některé z těch prestižnějších, musíme dopředu počítat s tím, že abychom měli dobré výsledky, tak studiu budeme muset obětovat mnoho času a občas i své koníčky.
Nejste tak cílevědomí a přílišné učení není nic pro vás? Střední odborné školy nebo lycea určitě neznamenají nic méně než gymnázia. Ba naopak, když se pak rozhodnete nepokračovat na vysokou školu, maturita z SOŠ má na trhu práce lepší jméno. Tím vás ale nechci odrazovat od gymnázií. Pro některé z nás jsou určitě dobrou volbou, ale musíme si být jistí, že chceme studovat i nadále a nemít vyloženě odpor k určitým předmětům.
Jaké jsou výhody středních odborných škol (SOŠ)? Jste-li více humanitní nebo přírodovědný typ, můžete si vybrat školu přímo s vaším zaměřením. Baví-li vás třeba humanitní vědy, na SOŠ humanitního typu se nebudete celé čtyři roky potýkat s fyzikou či chemií. Jen si v prvním ročníku zopakujete všeobecné základy a pak se můžete věnovat tomu, co vás baví. Je pravda, že se všichni můžeme seknout při výběru školy a někteří z nás např. nastoupí na školu technického zaměření, když jsou humanitní typ. Během prvního roku studia ale není nic těžkého přestoupit.
Problém je bohužel nastavený v našem vzdělávacím systému. Téměř nikdo z nás ve čtrnácti letech neví, co chce přesně v budoucnu dělat. Jestli chce studovat ekonomii, když o ní zatím nic neví. Jestli zaručeně půjde na VŠ. A proto by střední školy i gymnázia měly stát na stejné pozici při vybírání naší budoucí kariéry. Když nevíte, nechoďte automaticky na gymnázia, ale prozkoumejte i jiné školy, třeba vás nějaké zaměření zaujme!
Autor článku: Tadeáš Mašek, student České zemědělské univerzity v Praze.