Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Masarykova univerzita v Brně otevře první magisterský program neurovědy v Česku

12. 11. 2024 - Helena Doležalová

Masarykova univerzita v Brně přichází s významnou novinkou v oblasti vzdělávání v neurovědách. Od akademického roku 2025/26 zahájí na své lékařské fakultě nový navazující magisterský studijní program Neurovědy, který je první svého druhu v Česku. Tento krok reflektuje rychlý rozvoj neurověd, které se staly jedním z nejdynamičtějších oborů současnosti, a univerzita tak reaguje na zvyšující se poptávku po kvalitních vědeckých pracovnících v této oblasti. Již nyní je na univerzitě možné věnovat se neurovědám v doktorském studiu, lékařská fakulta dokonce disponuje akreditací pro habilitační a profesorská řízení v tomto oboru, což poskytuje studentům široké možnosti kariérního růstu.

Podle garanta nového studijního programu, Roberta Romana, je na zahraničních univerzitách běžné, že poptávka po odbornících v oblasti neurověd je řešena i na úrovni magisterského studia. V Česku dosud podobná možnost chyběla, což nově připravovaný program na Masarykově univerzitě zásadně mění. Roman věří, že se díky tomu univerzita stane klíčovým místem pro výzkum a vzdělávání v neurovědách, a to nejen na české, ale i evropské úrovni.

Interdisciplinárně pojatý program je zaměřen na studenty z různých oborů – od psychologie, sociologie, ekonomie až po přírodovědné obory. V průběhu čtyř semestrů získají studenti nejen teoretické znalosti o fungování mozku a nervového systému, ale osvojí si také praktické dovednosti v experimentálním a klinickém výzkumu. Výuka bude vedena odborníky z různých neurovědních specializací, včetně psychologie, neurologie, psychiatrie, molekulární a buněčné biologie, neuroanatomie, neurofyziologie a dalších.

Masarykova univerzita disponuje rozsáhlým zázemím a početnou skupinou odborníků, kteří umožní studentům osvojit si široké spektrum neurovědních technik a přístupů. Mezi aktuální výzkumné trendy v oblasti neurověd patří například výzkum neuroplasticity – schopnosti mozku a nervového systému měnit spojení mezi neurony a adaptovat se na různé podněty nebo zranění. Významnou oblastí je také výzkum Alzheimerovy choroby, který zahrnuje využití tzv. mozkových organoidů (miniaturních mozečků pěstovaných v laboratořích) k pochopení vzniku tohoto onemocnění. Důležitou oblastí výzkumu je rovněž vývoj umělých inteligentních systémů inspirovaných neuronovými sítěmi, které mohou napodobovat některé funkce lidského mozku.

Absolventi nového magisterského programu se budou moci uplatnit jako výzkumní pracovníci v experimentálním i klinickém výzkumu, a to jak na univerzitách, tak v soukromých institucích, které se zabývají vědou, výzkumem, vývojem a inovacemi. Neurovědy jsou oborem, který proniká do celé řady dalších vědních disciplín, od medicíny po technické obory. Díky rychlému rozvoji tohoto oboru vzniká stále více výzkumných projektů, které vyžadují odborníky schopné dynamicky reagovat na nové výzvy a přispívat k objevům s potenciálně zásadním dopadem na lidské zdraví i technologické inovace.

Zdroj: Učitelské novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram