Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Lukašenko a jeho taktika držet se u koryta zuby nehty

16. 07. 2021 - Patrik Vodrážka

Když se řekne Bělorusko, tak první věc, která většině lidem naskočí do hlavy, je diktátorský režim Alexandra Lukašenka, zmanipulované volby, masivní protesty a brutalita při potlačení protestů. Proč se Lukašenko drží u moci již 26 let a udrží se Lukašenko u moci i tentokrát, nebo bude tento diktátor, protestujícími označovaný jako šváb, svržen?

Psal se rok 1994, když v Bělorusku vyhrál Alexandr Lukašenko, jehož hlavním cílem byl jeho protikorupční program, ve kterém slíbil, že odstraní veškerou korupci ve státních funkcích. Stal se tak prvním běloruským prezidentem. Od jeho zvolení naplno začal upevňovat svou moc, pomocí referenda o ústavě dokonce prosadil prodloužení svého funkčního období a rozšíření prezidentských pravomocí. Znovu byl zvolen i všechny další volební roky, což bylo doprovázeno demonstracemi, které byly vždy ale rozehnány.

Po jeho zvolení mu hrálo do karet utužování vztahů s Ruskem, kdy Rusko prodávalo Bělorusku tzv. „oil for kisses,“ což v praxi znamenalo, že Rusko prodávalo olej velmi levně Bělorusku, které jej dále prodávalo draze na Západ. Takto to fungovalo až do nástupu ruského prezidenta Vladimíra Putina, který na rozdíl od jeho předchůdce Borise Jelcina nechtěl dotovat Bělorusko jen tak „za hubičku.“ Jednou z věcí, kterou například Putin požadoval, bylo postavení ruské základny na běloruském území. Lukašenko si ale byl vědom, že by to narušilo vztahy se Západem a jeho rétorika vůči Rusku se tak znenadání změnila. Vztahy s Ruskem se tak začaly komplikovat a Lukašenko nasadil taktiku „svou zemi vám nedáme!“ ze strachu, že by mohlo Rusko v budoucnu chtít Bělorusko ovládnout úplně.

Proti Lukašenkovi se ve volbách postavilo mnoho silných konkurentů. Mezi nimi patřili i Viktar Babaryka, Valerij Cepkalo či Sjarhej Cichanouski. Všem těmto protikandidátům byla však kandidatura odmítnuta z různých důvodů. Na politickou scénu ale přišly jejich ženy. Ženy těchto protikandidátů se spojily a společně se dohodly, že do voleb pošlou Světlanu Cichanouskou, manželku Sjarheje Cichanouskiho. I toho samotného překvapilo, když jeho žena oznámila kandidaturu, nicméně ji v tom podpořil. A úspěch měla obrovský, dokonce to i vypadalo, že by proti Lukašenkovi mohla mít šanci. Podle nezávislých průzkumů byla její podpora kolem 60 až 70 % hlasů. A oficiální výsledek? Pouhopouhých 10,9 %. Nejen ona samotná, ale i Evropská unie jménem svých všech členských států výsledek voleb zpochybnila. Následovaly protesty, při kterých bylo zatčeno okolo šesti tisíc Bělorusů.

Aktuálně je Lukašenko stále u moci, je označován za posledního diktátora v Evropě. Protesty pokračují a situace je v poslední době velmi napjatá. Světlana Cichanouská v rámci své cesty po Evropě navštívila i Českou republiku, kde se sešla s předsedou senátu Milošem Vystrčilem či prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem. Od všech se jí dostává velké podpory. Jak ale bude cesta Běloruska pokračovat? Spousta lidí věří v lepší zítřky pro Bělorusko a světlo na konci tunelu, který je již opravdu dlouhý. To ovšem ukáže jen čas.

Fotografie od uživatele Artem Podrez ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram