Ve čtvrtek 12. prosince se v Praze uskutečnila konference, na níž ministerstvo školství představilo aktuální stav Strategie 2030+ a představilo své priority na další roky.
Jako svůj hlavní úkol vidí ministerstvo do budoucna přijetí revidovaného rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání. „Předpokládáme jeho schválení do konce tohoto roku. Poté už chceme rozběhnout fázi pokusného ověřování, která je u takto důležitého dokumentu nezbytná a musí přinést zpětnou vazbu pro možné korekce,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek /STAN/, mezi jehož další priority patří také úprava modelu financování regionálního školství a dokončení inovace oborové soustavy.
Konference Strategie 2030+ byla rozdělena do čtyř bloků s názvy Strategie 2030+ v datech, Vzdělávání pro všechny, Aktivní a pohodová škola a Jak učit moderně.
Během prvního bloku panelisté z MŠMT představili tzv. monitorovací rámec vzdělávací soustavy, který slouží jako základní nástroj pro zpětnou vazbu k plnění strategických cílů a implementaci opatření. Vrchní ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz MŠMT Václav Jelen účastníky konference seznámil s přípravou registru žáků a registru pedagogů.
Druhý blok konference pak patřil tématu přetrvávající nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání v Česku. Diskuze se věnovala hlavně inkluzi, práci s heterogenními kolektivy a podpoře škol a pedagogů.
V rámci bloku Aktivní a pohodová škola byla otevřena témata, jako je well-being žáků, pohybové aktivity a jejich vliv na duševní zdraví a obecně angažovaný přístup k životu. MŠMT už přijalo Plán podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních pro období 2024-2028 a chystá i jeho implementační část.
Poslední blok programu se pak zaměřil na revizi rámcových vzdělávacích programů pro základní a předškolní vzdělávání. Přítomni byli i zástupci a zástupkyně mladé generace, kteří v rámci diskuze hovořili o tom, jaké učivo v současné škole považují oni sami za důležité. Volání po změnách ve vzdělávání zase vysvětlili studenti ze společnosti Based, kteří argumentovali výsledky vlastního šetření i daty z výzkumu mládežnické organizace Nekrachni a agentury STEM s názvem Jak se učíme my.
Zdroj: MŠMT
Zdroj úvodního obrázku: MŠMT