Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Konference Digitální Česko 2021 bude řešit i dopady pandemie na české školství

04. 05. 2021 - Pražský inovační institut

Digitalizace představuje pro Česko zásadní příležitost, která jej může posunout mezi nejrozvinutější státy světa. K dosažení tohoto cíle pomáhá již tradičně mezinárodní konference Digitální Česko, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost. Zaměření letošního ročníku konference, která se uskuteční online v podobě živého přenosu 12. až 13. května. Její letošní podtitul zní - „Na hraně zítřka“. V rámci Panelu 2 „Krok vpřed, dva zpět – jakou lekci nás naučil rok digitálního vzdělávání?“ se pokusí diskutující zodpovědět na otázky, jak pandemie koronaviru postihla oblast školství. Panel je na programu 13. května od 12:00 do 13:30 hodin.

Vzdělávání patří mezi oblasti citlivé na výrazné změny. Pandemie koronaviru přesunula ze dne na den vzdělávání z lavic do dětských pokojů a improvizovaných učeben. Efektivnost online výuky byla limitována celou řadou faktorů. Jedním z nich je úroveň digitální gramotnosti a rovněž otázka kvality technického vybavení učitelů a žáků. Zejména z počátku bylo patrné, že vzdělávací systém nebyl na něco podobného připraven a lze tak o efektivnosti distančního vzdělávání polemizovat.

Tyto problémy ovšem nesužovaly pouze Českou republiku, ale prakticky všechny evropské státy, kde došlo k přesunu vzdělávání do virtuálního prostředí. Ukázalo se, že společnost zatím není připravena na plnohodnotné nahrazení klasické výuky distanční formou. Kromě toho v souvislosti s distanční formou vzdělávání dochází k četnějším případům kyberšikany mezi žáky a k dalším podobným jevům pramenících z omezené digitální gramotnosti jednotlivých uživatelů.

Stane se distanční výuka pevnou součástí vzdělávacího systému? Jaké kroky lze učinit k zefektivnění této vzdělávací formy? Kde v zahraničí by se Česko mohlo inspirovat? Jaké jsou zkušenosti ostatních zemí s online výukou? Dočkáme se nahrazení papírových učebnic těmi digitálními? Ztratili studenti rok studia?

Na všechny tyto otázky vám odpoví řečníci panelu, kterými budou Robert Plaga – český ministr školství, Gunilla Svantorp – poslankyně švédského parlamentu a předsedkyně Výboru pro vzdělávání (Švédsko), Juho Helminen – Poradce pro vzdělávání, Finská národní agentura pro vzdělávání (Finsko), Tiia Rüütmann – profesorka, Tallinská technická univerzita (Estonsko), Bob Kartous – výkonný ředitel, Pražský inovační institut.

Více informací najdete zde: Program – Digitální Česko (digitalni-cesko.eu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram