Vědci z Fakulty elektrotechnické z ČVUT přišli s nečekaným objevem. Z jejich výzkumu vyplývá, že některé moderní širokopásmové technologie běžně využívané v on-line či mobilní komunikaci hůře přenášejí ženské hlasy než ty mužské.
Zjištění oznámil tým profesora Jana Holuba, vedoucího katedry měření FEL ČVUT. Vědci při své práci využili jiný typ výpočtu, než jaký se používá při současných testech přenosových technologií. Výsledkem studie je doporučení Evropského ústavu pro telekomunikační normy. Vědecký tým se ve své práci věnoval širokopásmovým technologiím, které jsou v posledních 20 letech využívány například v aplikacích pro on-line komunikaci mobilních telefonech a dalších nepostradatelných technologiích.
Podle Holuba se pro posouzení kvality nejmodernějších technologií v poslechových testech podle současné normy používá sada mužských a ženských hlasů v určeném minimálním rozsahu a počtu vzorků. V rámci gendernvé vyváženosti se následně vytvoří statistika všech hlasů dohromady. "Ale nikdo to dosud oficiálně nevyhodnocoval zvlášť – tedy jen pro mužské a jen pro ženské hlasy ... Když se vyhodnocení provede takto odděleně, tak výsledky ukazují, že i u řady nejmodernějších technologií jsou ženské hlasy přenášeny se statisticky významně nižší kvalitou, což zvyšuje nutné poslechové úsilí na straně posluchače, případně má dokonce vliv na srozumitelnost přenosu," dodal Holub.
Na základě studie vznikl návrh doporučení Evropského ústavu pro telekomunikační normy s názvem "ETSI TR 103 950: Gender-related aspects of listening quality and effort in speech communication systems". Do budoucna se tedy otevírá prostor pro lepí vyvážení těchto aspektů při navrhování budoucích kodeků a přenosových systémů.
Zdroj: ČVUT
Zdroj úvodního obrázku: ČVUT