Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Komentář učitele: Jak provázíme děti z lesních škol a školek v časech pandemie?

19. 03. 2021 - Pražský inovační institut

I lesní školky mají od začátku března zavřená vrátka. Jurty nebo podobná zázemí, ve kterých děti tráví svůj odpočinek zejí prázdnotou a ovečky nebo další zvířátka, které jsou často v lesních školkách samozřejmostí očekávají mrkvičku od „svých dětí“. Jde vůbec děti zvyklé trávit čas v přírodě najednou připoutat k obrazovkám? Děti z mateřské školy před počítačem, a ještě k tomu ty z lesní mateřské školy, kde se vzdělávání svou podstatou opírá o smyslové prožitky, situační učení a volnou hru.  Jde vůbec udržet koncepci vzdělávání v lesních mateřských školách a lesních klubech při vzdělávání na dálku?  Jsme si vědomi, že přes obrazovku počítače nebo telefonu lze předat jen část zkušeností z procesu učení. Ale jde to! Samozřejmě však v omezené míře, při rozvoji vlastní kreativity a za spolupráce s rodiči nebo celou komunitou školky. Nic ale nenahradí ten každodenní šum přírody a i my pedagogové z lesních školek se na svoje děti „naživo“ velmi těšíme.

Předškolní vzdělávání je povinné, a tak je i povinností školky zajistit alespoň předškolákům vzdělávání na dálku. Jakou formou je už tak trochu na školce samotné, opírat by se přitom měla o doporučení ministerstva školství. Nicméně kreativitě se meze nekladou!

A tak je třeba především naslouchat. Naslouchat potřebám dětí, pedagogů, rodičů. Na prvním místě je komunikace, která může pomoci nastavit vzdělávání na dálku efektivním způsobem pro všechny zúčastněné. A také je třeba si uvědomit, o co nám jde!

V Základní škole a Lesní mateřské škole Na dvorečku jsme v rámci výuky na dálku šli cestou podpory rodičů, kteří zůstali s dětmi doma. Cílem není rodiče nebo děti zahltit aktivitami, ale podat jim pomocnou ruku k tomu, aby vzdělávání doma hladce zvládli. A co se nám například osvědčilo? Nezrušili jsme dětem obědy, ale zajišťujeme jejich výdej do přinesených nádob nebo umožňujeme rodičům najít chvilku klidu na oběd tím, že dětem třikrát týdně po obědě pravidelně čteme a čtení doplňujeme dramatizací a pro zájemce i zaslanými tipy na tvoření s pohádkou. To jsou cesty, které nám umožňují zůstat v kontaktu s dětmi a rodinami a udržet tak komunitu školky pospolu. Dvakrát týdně se potkáváme s předškoláky a formou her u nich komplexně rozvíjíme oblasti školní zralosti. Všechna setkání nepřesáhnou 40 minut.

Určitě vás napadne, kam se poděl ten kontakt s přírodou, který je pro nás přirozený? Na ten samozřejmě nezapomínáme. Je u nás vždy na prvním místě. Výzvou při nemožnosti procházek mimo katastr obce jsou víkendová putování s úkoly v místě bydliště dítěte. Při 15 obcích, ve kterých bydlí děti z naší školky, je to bojovka, které se ale nebojíme. Objevovat místa známá i neznámá a zahrát si v nich třeba lesní golf, nebo zkoušet vyrobit lodičku a pustit jí po potoce jsou úkoly, které rodiče vítají, stejně jako my pak fotky z nich ve sdíleném albu. Heslem dneška je adaptabilita. Ta patří mezi hlavní cíle vzdělávání pro budoucnost! A my k ní v lesních mateřských školách a klubech směřujeme.

Autor: Alena Laláková, ředitelka ZŠ a LMŠ Na dvorečku a organizace Jeden strom z.ú.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram