Jednu z nejvýznamnějších památek Prahy, Karlův most, opět někdo minulý pátek posprejoval graffiti. Policie dohledala a zveřejnila kamerový záznam, který zachycoval muže a ženu a vyzval je, aby se přihlásili. Hned následující den už na odstraňování pracoval restaurátor, nyní už se čeká pouze na kontrolu památkářů.
Událost se stala 9. července, tedy na den, kdy měl podle legendy v roce 1357 položit Karel IV. základní kámen Karlova mostu. Není to ale ojedinělý případ, v březnu letošního roku se totiž na Kampě směrem k ulici U lužického semináře objevil také nápis „Krakov + Moskva = Praha“ a zaznamenán byl také takzvaný tag na schodišti na přelomu května a června.
Karlův most je celý monitorován a na mostě vždy hlídkuje alespoň jeden pracovník ostrahy. Přesto však vandalismus na pražských památkách není výjimkou. Jeden z nejznámějších případů graffiti na Karlově mostě je z 15. července 2019, kdy dva němečtí turisté pod sochou sv. Judy Tadeáše u hlavního břehu ostrova Kampa nasprejovali nápis „Sepsis“. Turisté byli Obvodním soudem pro Prahu 1 vyhoštěni z České republiky na dobu pěti let, dostali peněžitý trest ve výši 100 000 korun, povinnost uhradit způsobenou škodu a roční tresty odnětí svobody s podmíněným odkladem.
Mimořádný zájem médií i politických představitelů vyvolal také občan a podnikatel Miloslav Černý. Ten podle jeho slov nemohl chodit okolo s vědomím, že to může odstranit a nic neudělat. Odhodlal se prý kvůli tomu, že pokud by nápis nebyl odstraněn do čtrnácti dnů, tak by se barvy stabilizovaly a bylo by obtížnější je šetrně odstranit. Mnozí tento čin považovali za výsměch restaurátorům, neboť se mu podařilo nápis odstranit odborně do dvou hodin a zdarma pomocí silné vysokotlakové wapky, zatímco restaurátor Jan Mjartan měl uzavřenou smlouvu o odstranění ve lhůtě 20 dnů za 40 tisíc Kč, přičemž oprava měla být provedena pomocí chemických rozpouštědel a kuchyňského kartáčku. Policie nakonec došla v září 2019 k závěru, že při čištění Miloslavem Černým nevznikla žádná škoda a věc odložila.