V internetovém prostředí může být snadné ovlivnit voliče pomocí správně udělané reklamy. Mnohdy jsou ovšem takové reklamy skryté a lidé tak kolikrát ani neví, že se jedná o cílenou reklamu. Tomu chce Evropská komise (EK) zabránit svým návrhem, který tyto skryté reklamy znemožní.
Politické strany či další subjekty by po schválení návrhu již nemohly skrytě ovlivňovat voliče na internetu, jelikož příspěvky by musely obsahovat viditelný údaj o tom, kdo placené příspěvky zadal. Snadno dohledatelné by se pak měly stát údaje jako informace o ceně, zdroj financování či volbách, kvůli kterým reklama vznikla.
Pravidla by se měla také dotknout tzv. targetingu, který cílí na úzké skupiny obyvatel pomocí údajů jako je rasový původ, náboženské přesvědčení či sexuální orientace. U cílených reklam by tak podle nového návrhu muselo být patrné, na základě jakých údajů se zobrazují konkrétnímu člověku, který by pak měl snadnou možnost jejich sledování odmítnout.
Tato pravidla by se nejvíce mohla dotknout firem jako je Meta (dříve Facebook) či Google, kde by mohla v případě porušení hrozit pokuta ve výši až čtyř procent jejich celosvětového obratu. Tyto firmy již dobrovolně na základě dřívějších dohod s Evropskou komisí zavedly některá omezení s politickou inzercí.
Jednou z nejznámějších afér s ovlivňováním voličů byla ta s nakládáním s údaji uživatelů Facebooku společností Cambridge Analytica, která měla údajně ovlivňovat voliče a manipulovat volby v USA a v dalších zemích.
O těchto návrzích bude jednat EK příští rok s tím, že unijní exekutiva usiluje o konečné schválení pravidel do roku 2023.
Fotografie pochází od uživatele Tobias Dziuba ze služby Pexels