Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Čína si stěžuje na Muskovy satelity ve vesmíru

04. 01. 2022 - Redakce

Elon Musk opět čelí kritice na sociálních sítích. Čína totiž na Muska podala stížnost OSN, ve které tvrdí, že jejich vesmírná stanice Tiangong se za poslední rok již dvakrát těsně minula se satelity Starlink. Muskova společnost SpaceX tvrdí, že satelity Starlink jsou vybaveny funkcemi pro autonomní změnu oběžné dráhy, aby se zabránilo srážkám.

Po zveřejnění stížnosti se uživatelé na čínské sociální síti Weibo do Muska opřeli. Satelity jsou podle některých z nich "americkými zbraněmi vesmírné války" a "Musk je novou 'zbraní' vytvořenou vládou a armádou USA". Další uživatelé poznamenali, že "rizika Starlinku se postupně odhalují, na jejich obchodní aktivity doplatí celé lidstvo."

Satelitní síť Starlink má v tuto chvíli přes 1900 satelitů na oběžné dráze. Šéf Evropské kosmické agentury Josef Aschbacher varoval, že Starlink může vytlačit ostatní kosmické lodě, a obvinil Muska, že si "vytváří vlastní pravidla".

Musk se však ohradil, že jeho satelity rozhodně ničemu nepřekáží a že vesmír je dostatečně velký pro všechny. Následně řekl, že Starlink může mít v budoucnu až 42 tisíc satelitů, což by ovšem nebyl žádný problém, protože oběžné dráhy blízko Země podle něj pojmou desítky miliard satelitů. SpaceX tvrdí, že satelity Starlink jsou vybaveny funkcemi pro autonomní změnu oběžné dráhy, aby se zabránilo srážkám.

V rozhovoru pro Financial Times to odůvodnil takto: „Vesmír je prostě nesmírně obrovský a satelity jsou velmi malé. Nejedná se o situaci, kdy bychom nějakým způsobem efektivně blokovali ostatní. Nikomu jsme v ničem nebránili a ani to neočekáváme.”

„Pár tisíc satelitů je nic. Je to jako, hele, tady je pár tisíc aut na Zemi, to je nic," dodal.

Stížnost však zatím nebyla nezávisle ověřena, takže někteří spekulují nad tím, že k těsnému minutí nikdy nedošlo. Aaron Boley a Michael Byers, spoluředitelé Institutu pro vesmír na Univerzity of British Columbia si myslí, že ”incidenty, které vedly ke stížnosti Pekingu, mohly být způsobeny nedostatkem řádných komunikačních kanálů nebo Tiangong mohl chtít větší bezpečnostní rezervu.” Starlink je navržen pro provoz na oběžné dráze ve výšce asi 550 km nad Zemí, zatímco Tiangong obíhá ve výšce asi 390 km a Mezinárodní vesmírná stanice ve výšce 410 km.

Autor článku: Jan Šercl, student Malostranského gymnázia v Praze

Fotografie od uživatele SpaceX ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram