Ve středu 29. března se zástupci vedení MŠMT sešli se skupinou pronásledovaných studentek a studentů z Běloruska, kteří projevili zájem o studium v České republice.
Situace v zemi, která je označována za poslední evropskou diktaturu, je dle studentů opravdu tristní. Při setkání zaznělo, že na území Bělorusku je v současné době vězněno minimálně 50 studentek a studentů. Dalších nejméně 153 studujících bylo donuceno opustit univerzity a mnoho dalších ze strachu o bezpečnost svoji rodnou zemi opustilo. Desítky až stovky dalších musí čelit neustálým represím ze strany běloruského režimu.
„Někdo dokázal uprchnout, nám se to bohužel nepodařilo a ocitli jsme se ve vězení. Hlavní úkol demokratických států, co se týká běloruských vysokoškoláků, je poskytovat jim podporu, protože jsme to právě my, kdo může zajistit demokratickou budoucnost Běloruska,“ říká jeden z perzekvovaných studentů.
Podporu za MŠMT studentům přislíbili náměstek ministra školství Jaroslav Miller a vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů Václav Velčovský. „Právě vysokoškolští studenti byli v historii, včetně té naší, často nositelé změny. Na příkladu čtyř studentů, jejichž příběhy jsme si dnes mohli vyslechnout, jsme na vlastní uši slyšeli, jak fungují represivní opatření v Bělorusku. Že pracovní tábory, šití uniforem či pracovních bot, není minulostí. Ukazuje to, jak nesamozřejmé svoboda i demokracie jsou, a jak obrovská je odvaha těchto dvacetiletých studentů, kteří se nakonec do Běloruska chtějí vrátit a podílet se na demokratizačních změnách uvnitř tamní společnosti,“ uvedl Velčovský po setkání se studenty.
Zdroj: MŠMT
Zdroj obrázku: Unsplash