Vůz Ferrari 458 Italia byl v rámci policejní razie zabaven před deseti lety. Od té doby stál ve skladech, než ho do služeb policie bezplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Z tohoto důvodu zatím policii stál supersport v hodnotě šesti miliónů „jen“ necelý půl milion. Jednalo se především o částku na zprovoznění vozu, kvůli jeho dlouhodobému uskladnění, přelakování do barev PČR a vybavení policejní technikou. Je však jisté, že se v budoucnosti supersport neobejde bez větších investic.
Pneumatiky u tohoto vozu vydrží kolem 20 tisíc kilometrů. Cena nové sady se pohybuje kolem 30 tisíc korun. Jeden tlumič stojí asi 25 tisíc korun, výměna na celém voze by byla 100 tisíc korun bez započtení práce. Ještě dražší jsou karbon-keramické brzdy, jejichž výměna by mohla stát až 500 tisíc korun bez DPH. Policie v tiskové zprávě uvedla, že cena servisu na letošní rok je asi 25 tisíc korun s DPH.
Náklady na provoz vozidla jsou vyšší i kvůli tomu, že italskému osmiválci nestačí běžný benzín s 95 oktany. Tankovat je třeba aspoň 98oktanový benzín.
Ferrari 458 Italia | |
Rok výroby | 2011 |
Nájezd | Cca. 2000 km |
Výkon | 416 kW |
Zdvihový objem | 4437 cm3 V8 |
Max. rychlost | 326 km/h |
Případně škody zaplatí stát
Podle zákona 168/1999 Sb. nemusejí mít vozidla IZS, GIBS, BIS, Vojenského zpravodajství, Úřadu pro zahraniční styky a informace a vozidla dobrovolných hasičů uzavřenou pojistnou smlouvu. Z tohoto důvodu nebude policie za Ferrari platit ani povinné ručení, ani havarijní pojištění. Případné škody na autě zaplatí stát z peněz daňových poplatníků.
Zbraň proti těm, na které běžná hlídka nestačí
S Ferrari budou jezdit jen speciálně vyškolení policisté z celorepublikového útvaru (Speciální oddělení dohledu Služby dopravní policie), ve kterém doposud jezdili s novými vozy BMW nebo mladoboleslavskými Superby.
Policejní Ferrari bude využito především pro tyto účely:
Podle Policie ČR bylo v roce 2019 (před pandemií COVID-19) hlášeno asi 30 nelegálních závodů, které se konaly i na území České republiky. Závodí většinou obdobná vozidla, jimž běžná hlídková vozidla nemají šanci konkurovat.
Policie se musela dovolit v Itálii
Když policie změnila barvu vozu, objevily se spekulace nad tím, zda nedošlo k porušení kodexu Ferrari. Nejznámější případ jeho porušení se týkal zpěváka Justina Biebera, který své Ferrari nechal přelakovat do modra. Následně chtěl vůz vydražit, čímž porušil další z pravidel. Tímto se zpěvák dostal na černou listinu Ferrari.
Mluvčí prezidia Jakub Vinčálek sdělil serveru echo24, že policie se svým záměrem italské Ferrari předem seznámila a pravidla tím neporušuje. „Jedná se o zákazníky, kteří si zakupují nový vůz, což my jsme neudělali. Nicméně i přesto jsme firmu Ferrari kontaktovali a ten záměr jsme oznámili, takže v tomto jsme z naší strany žádný kodex neporušili.“
Třetí supersport ve službách policie
Česká policie již má zkušenosti se supersportovními vozy. V roce 2017 měla od automobilky BMW zapůjčený model i8. Jednalo se však o výpůjčku, nikoliv o vůz vlastněný policií. Poté, co ve druhém voze najezdili policisté 20 tisíc kilometrů, vrátili ho společnosti BMW. Důvod využití dvou vozů je nehoda prvního z nich, která se stala 29. května 2017 v Brně.