Cookie Consent by Free Privacy Policy website

První a druhé třídy čeká od září 2027 přechod na slovní hodnocení

23. 11. 2024 - Babeta Frischmannová

Žáci prvních a druhých tříd základních škol se od školního roku 2027/2028 s klasickými známkami na vysvědčení nesetkají. Nahradit je má povinné slovní hodnocení.

Původní koncepce zrušení známkování pro žáky prvních tříd byla poslanci rozšířena i na druhé třídy základní školy. Slovní hodnocení, které bylo dosud pouze dobrovolné, může podle navrhovatelů dětem významně pomoci.

Usnadnění školních začátků

Slovní hodnocení má usnadnit prvňáčkům přechod z mateřské školky a zbavit je strachu ze školního prostředí. Zároveň by mělo snížit nadměrný počet dětí s odkladem povinné školní docházky a doplnit tak chystané změny v posudcích zralosti dětí pro školní docházku.

Konec škatulkování

Změna způsobu hodnocení má také zabránit "škatulkování" a dát žákům jinou motivaci než dobré známky, zejména díky možnosti ohodnotit kromě výsledku i snahu dítěte.

Záleží na provedení

Výše uvedené benefity slovního hodnocení jsou do velké míry závislé na způsobu, jakým se k němu základní školy a jednotliví učitelé postaví. Individualizované slovní hodnocení představuje pro učitele značnou práci navíc, při formalističtějším pojetí se pak změna oproti známkování téměř neprojeví.

Tuto obavu vyjádřil v rozhovoru pro Novinky.cz například ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, který uvedl: „To si škola připraví nabídky vět, ale pak zjistíte, že napříč školou jsou ty věty pořád stejné. A každý ví, jaká věta sedí na dvojku, jaká na čtyřku“.

Podle jeho názoru bude pro správné pojetí nového způsobu hodnocení kromě již existujících manuálů a metodických podpor klíčové sdílení zkušeností mezi učiteli navzájem.

Důraz na správné zpracování hodnocení je kladen také v odborných kruzích. Význam kvalitního slovního hodnocení popsali například výzkumní pracovníci Aucklandské univerzity John Hattie a Hellen Timperley v rámci studie The Power of Feedback (česky: Síla zpětné vazby) z roku 2007.

Ukázky, jak může slovní hodnocení vypadat, lze najít například na webových stránkách Národního pedagogického institutu.

Zdroje: Novinky.cz, KAPPAN, The Power of Feedback

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram