Tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že ministerstvo obrany má důvěryhodné informace, které naznačují, že Rusko „připravilo skupinu agentů" k provedení „operace, která má vypadat jako útok na ně nebo na rusky mluvící lidi na Ukrajině", aby vytvořilo důvod pro potenciální invazi.
Historie nasvědčuje tomu, že by Rusko skutečně mohlo takový manévr chystat. „Rusko připravuje půdu pro to, aby mělo možnost vytvořit záminku pro invazi," řekl ve čtvrtek 13. ledna Sullivan. „Tento ukázkový příklad jsme viděli v roce 2014 s invazí na Krym. Nyní ho připravují znovu." Vůči těmto obviněním se již stihl vyjádřit mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, v reakci označil zprávy za nepodložené a „ničím nepotvrzené".
Na internet proniká čím dál více videí o přesunu ruských tanků a bojového vybavení k západním hranicím a mimo jiné jsou k dohledání videa z tréninku těchto strojů. Švédi v návaznosti oznámili, že v Baltském moři zpozorovali zvýšenou aktivitu Ruského loďstva, prý se tam začaly objevovat i vyloďovací čluny. Od Ukrajiny je to sice relativně daleko, ale těžko říci, co má tento výskyt značit.
V tuto chvíli je na západní a severní hranici s Ukrajinou zhruba 100 tisíc ruských vojáků. Z pohledu Kremlu je Rusko ohroženo, nikoliv tím, kdo ohrožuje; ruská vojska si na hranicích Ukrajiny „hledí svého”, zatímco přítomnost NATO v zemích sousedících s Ruskem je nepřijatelná.
Rusko se pokoušelo domluvit se Severoatlantickou aliancí a Spojenými státy na kompromisu pro stažení vojsk, ovšem jejich požadavky byly dle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga absolutně nepřípustné. „Nebudeme dělat kompromisy v základních principech, včetně práva každého národa rozhodovat o své vlastní cestě, včetně toho, jakého bezpečnostního uspořádání chce být součástí," řekl. Dále uvedl: „Jsme připraveni na další ruskou agresi reagovat silou, ale diplomatické řešení je stále možné a vhodnější, pokud se pro něj Rusko rozhodne."