V září proběhla v planetáriu Královské belgické observatoře v Bruselu vernisáž výstavy pořádané Nadačním fondem Arnošta Lustiga. Výstava o lidství „Já chci být člověk“ je výzvou k sebereflexi a výchově menších i starších k lepšímu, spravedlivějšímu světu. Vyplývá ze života jednoho muže, za druhé světové války ještě dospívajícího židovského kluka z Prahy, který získal draze zaplacené zkušenosti a čelil tváří v tvář smrti při útěku z transportu smrti i v boji během Pražského povstání proti nacistům. Zakusil to nejlepší i nejhorší v lidech na vlastní kůži, a to vše se promítá do výstavy, která je primárně o lidství. Od 4. 5. 2023 bude otevřena v Praze, na podzim v Brně. O tom, proč je výstava důležitá i pro současné pedagogy a žáky, jsme mluvili s Veronikou Smyslovou, projektovou manažerkou Nadačního fondu Arnošta Lustiga.
Veroniko, měla jste možnost výstavu navštívit v Bruselu, jak byste ji popsala?
Jako projektová manažerka jsem měla na starosti výstavu do Bruselu dopravit a připravit slavnostní zahájení. Svými projevy vernisáž podpořili velmi významné osobnosti jako Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti ČR, Edita Hrdá, velvyslankyně ČR při EU, Pavel Klucký, bilaterální velvyslanec ČR, ředitel UNICEF/Belgie a další, tudíž mít na starosti organizaci tak významného večera byla pro mne profesně skvělá zkušenost. Mám velkou radost, že se nám podařilo naplnit sál v Královské observatoři a že byli naši hosté spokojení.
Pro putovní výstavu JÁ CHCI BÝT ČLOVĚK – zpráva Arnošta Lustiga hvězdám, a nejen jim je velmi důležité umístění. Výstava bude vždy prezentována v prostoru planetária, které představuje obrovský pokrok ve vědě oproti naší zaostalosti v tom, jak být člověkem. Toto téma je pro mě osobně velmi silné. Humanismus patří všem, stejně jako vesmír. Co znamená být člověkem, rezonuje silně a symbolicky právě v tomto prostoru. Humanismus a věda, znázorněná v planetáriu, slouží stejnému cíli: lidstvu a našemu pokroku.
Cílem výstavy je připomínka židovské tragédie holocaustu i reflexe v aktuálním kontextu dění se snahou podpořit a rozvíjet humanistické hodnoty a demokratické principy ve společnosti. Jak je expozice koncipovaná, aby tento ambiciózní cíl naplnila?
Vizuálnímu řešení výstavy dominuje kruh symbolizující planety, jejich jednotu a univerzálnost. Ale pracuje i s navenek banálním obrazem obyčejné cibule, čímže se vrací k tématu vrstev a křehkosti lidství. Tato témata vycházejí z klíčového citátu Arnošta Lustiga: „Problémem civilizace je, že narůstá pomalu, milimetr po milimetru, a její tenkou slupku můžete seškrábnout za týden, za měsíc... Je snadnější ničit než rozšiřovat civilizaci, stejně jako je snadnější najít nepřítele než přítele“. Kromě kruhů s klíčovými myšlenkami Arnošta Lustiga, které reflektují jeho potřebu humanismu a demokracie, jsou do instalace zahrnuty nepřehlédnutelné žebříky, zdánlivě nesourodě uložené, které vytváří abstraktní strukturu. Nutí návštěvníka k pohledu vzhůru, propojují vysoké a nízké, malé a velké. Projít, překročit, uniknout, vznést se, stoupat ... pokračovat navzdory všemu. Výběr materiálů je pak odrazem dvou principů. Papír připomínající spisovatelství a paměť, a dřevo jako memento všeobjímající přírody vyžadující kultivaci, stejně jako naše lidství.
Výstava je svou podstatou vzdělávací, jak se do ní tedy mohou zapojit učitelé a žáci?
Do konceptu výstavy zahrnujeme vzdělávací doprovodný program, díky kterému mají žáci přijít na to, že záleží na nich, jaká bude jejich budoucnost. Naším cílem je naučit je občanské odpovědnosti. Odpovědnosti za to, v jakém světě budou žít oni a jejich děti. Před vernisáží proto nabízíme pro pedagogy workshop s Evou Lustigovou a lektorkou Táňou Klementovou, které pedagogům představí pracovní a metodický list Já chci být člověk. Díky minulosti, myšlenkám a umění Arnošta Lustiga je možné o těchto tématech s žáky velmi pěkně hovořit.
Pro které učitele je nabízený program nejvhodnější? A pro jaké ročníky žáků?
S tímto programem je možno pracovat interdisciplinárně. Konkrétně je vhodný pro předměty dějepisu, českého jazyka či občanské nauky. Určený je pro 9. třídy základních škol. V Praze proběhnou workshopy pro pedagogy 29. a 30. března v roce 2023. Přihlásit se pedagogové mohou na mailu: smyslova@lustigfoundation.cz. Budeme rádi, když se nám touto cestou do programu zapojí.
Je výstava určena i pro rodiny s dětmi?
Všem rodičům doporučujeme, aby na výstavu vzali své děti. Vždyť ony jsou naší budoucností. Je tedy nutné s nimi mluvit o lidskosti a demokracii, ale i o naší historii, ze které se musíme poučit.
Pokud by si měl účastník odnést z výstavy jednu myšlenku, jaká by to podle vás mohla být?
Hlavní poselství výstavy je, že při absenci humanismu „saháme hluboko do tmy, která je neproniknutelná…“ Je třeba, aby se lidskost nevytratila z našich životů, abychom si uvědomovali, jak je důležitá… každý den, v každém našem kroku.