I při nejpřísnějším pátém stupni protikoronavirových opatření by se mohly vrátit do základních a středních škol jejich závěrečné ročníky a také malotřídky. Kdy ale žáci budou moct do škol skutečně nastoupit, rozhodne vláda až příští týden. Musí přitom schválit nový systém PES. S ním by se mohla obnovit i praktická výuka posledních ročníků vysokých škol ve skupinách do 20 lidí.
“Úpravy ve školské části matice PES 2.0 počítají nejen s možností návratu maturantů, respektive závěrečných ročníků SŠ a ZŠ, ale podařilo se nám s @ZdravkoOnline domluvit i na provozu malotřídních škol už ve stupni 5,” uvedl dnes na twitteru ministr školství Robert Plaga.
Pokud to epidemická situace dovolí, mohlo by se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného uvažovat o tom, že by se do škol vrátil celý první stupeň. Zatím je ale podle něj brzy na to říct, kdy se tak stane. "Budeme to vědět v průběhu příštího týdne," řekl s tím, že by se na vládě mělo ve středu rozhodnout o tom, kdo do školy půjde.
Do škol chodí zhruba 216.000 prvňáků a druháků, 27.000 žáků speciálních škol a 365.000 dětí do mateřských škol. Žáků devátých tříd ZŠ je kolem 94.000 a žáků posledních ročníků maturitních i učňovských oborů zhruba 93.000. Právě tito žáci mají na jaře absolvovat přijímací na střední školy a také maturitní a závěrečné zkoušky.
Ministerstvo školství bude také od 1. února 2021 do 31. srpna 2022 organizovat pokusné ověřování kombinovaného vzdělávání. Chce tak navázat na zkušenosti škol s distančním vzděláváním a na rozšiřující se možnosti vzdělávání vzhledem k rozvoji digitálních technologií.
Do budoucna by kombinované vzdělávání mohlo umožnit rozšíření vzdělávací nabídky škol, například kvůli nadání žáků, nemoci, dlouhodobého pobytu v zahraničí, dlouhodobější léčby, poptávce rodičů a dalších případů, kdy využití kombinovaného vzdělávání může být pro žáka a jeho rodinu výhodnější než prezenční výuka.