Prvního ledna odstartoval šestý ročník ceny GTP CZ. Nominovat kandidáta na cenu můžete do 23. února a přijímání přihlášek je otevřené do 5. března 2023. Co přináší účast na GTP CZ učitelům? A na jaká kritéria se porotci zaměřují? O tom jsme v rozhovoru mluvili s Hanou Matoušů, manažerkou ceny Global Teacher Prize Czech Republic.
Od ledna je otevřená příležitost nominovat, nebo se případně přihlásit do ceny GTP CZ. Můžete popsat, jaké učitele hledáte?
GTP CZ je odborná cena pro pedagogy ze základních a středních škol, takže určitě musí splňovat tuto podmínku - tedy učit na základní nebo střední škole. A jinak neexistuje žádná přesná škatulka, do které by měli zapadat. Naopak – učitelé, kteří cenou prošli, jsou velmi různorodí, ale kdybych měla najít něco, co je spojuje tak to bude určitě to, že jejich práce je baví, snaží se stále vzdělávat a to nejen ve svém oboru, rádi spolupracují s kolegy – ať už z blízkého okolí nebo na dálku a především – mají rádi děti, zajímají se o ně a snaží se jim být co nejlepším průvodcem na jejich cestě ve vzdělávání.
Jak vypadá výběr učitelů? Co jsou kritéria, která porota sleduje?
Zajímá nás, jak učitel pracuje se svými žáky a kam je posouvá, co dělá pro svoje další vzdělávání – tedy jak a kam posouvá sebe, jaké nové cesty pro své učení hledá, jak spolupracuje v rámci učitelské komunity, jestli podporuje své kolegy, zda spolupracuje s rodiči a komunitou okolo školy a v neposlední řadě nás zajímají jeho – nechci aby to vyznělo pateticky ale řekněmě „pedagogické ideály“ – to, z čeho vychází, na čem staví, o co se při své práci opírá. Ale výběr samozřejmě není snadný, učení není závod ve sprintu, kde se dá lehce změřit nejlepší čas v cíli.
Jak tedy postupujete?
Máme tříkolový hodnotící systém, z přihlášených kandidátů jsou nejprve vybráni semifinalisté, poté 10 finalistů, které navštěvujeme na jejich hodinách a z nich poté porota vybere 3 vítěze. V prvních dvou kolech hodnotí kandidáty nezávislí hodnotitelé – těch je zhruba 70, finalisty pak hodnotí odborná porota.
Na co všechno se při pozorování výuky porota zaměřuje?
Je to velmi komplexní. Při návštěvě na hodině máme možnost sledovat, jestli a jak se učiteli opravdu daří vše, co nám ve své přihlášce popsal, aplikovat v praxi – především se zaměřujeme na jeho práci se žáky, na strukturu hodiny, dosažení cílů, atmosféru ve třídě. Také nás zajímá, jak o své práci přemýšlí – proto pro hodině nejprve následuje krátký rozhovor a poté všichni finalisté absolvují ještě jeden poměrně dlouhý online rozhovor se všemi porotci, kde je prostor se na spousty věcí doptat.
Zajímá vás i to, jak učitel přistupuje k rodičům svých žáků?
Samozřejmě, i když to se týká spíše základní školy, na střední škole už je ta situace přece jenom hodně jiná. Nicméně spolupráce s rodiči je velmi důležitá, všichni přeci usilujeme o stejnou věc – aby byl vzdělávací proces pro každé dítě co nejpřínosnější, aby děti škola dovedla nadchnout a objevit v nich jejich silné stránky, a proto je minimálně užitečné být v tomto snažení s rodiči partnery.
Kdo tvoří porotu a obměňuje se její složení v průběhu let?
Letos je porotců 13 a jsou mezi nimi zastoupení lidé různých profesí – kromě učitelů působících na základní, střední i vysoké škole, ředitelů i akademických pracovníků je tam také školní inspektor, novinář, zástupce business sféry a vědecký pracovník. Všechny ale téma vzdělávání spojuje a z čeho mám opravdu velkou radost je to, že hodnocení kandidátů ceny berou velmi vážně jejich angažování se v porotě je dlouhodobé – porotu jsme během fungování GTP CZ lehce rozšířili, nicméně jádro porotců zůstává stejné již od prvního ročníku ceny.
V prosinci byl zveřejněn učitelský kodex, bude i z tohoto dokumentu porota vycházet při výběru nominovaných učitelů?
Nedá se říci, že by porota z učitelského etického kodexu vycházela, ale to ani není potřeba, neboť kritéria ceny GTP CZ jsou s ním v souladu.
Co může účast v GTP CZ učitelům přinést?
Když vezmu učitele komplexně – tak je to inspirace a to i třeba přímo v regionech, kde působí, sdílení dobré praxe, možná naděje, že věci jde dělat jinak, a že to má smysl. Učitelům, kteří se do ceny zapojí, to kromě výše uvedého přináší ještě možnost zreflektovat svoji dosavadní praxi a třeba se trochu zastavit a zamyslet se kudy dál. A bonusem pro ty, kteří postoupí dál je určitě komunita učitelů, která se kolem ceny spontánně vytvořila, která se vzájemně velmi podporuje a inspiruje – ta je popravdě velkým a nečekaným bonusem i pro nás, organizátory. (smích)
A co ocenění přináší výhercům?
Možnost být inspirací pro ostatní a to jak lokálně, tak na celorepublikové úrovni, příležitost ovlivňovat vzdělávací systém, další pracovní příležitosti, vstup do mediálního světa. A možná také kus zdravého sebevědomí a ujištění, že jsou na dobré cestě.
V přihlášce se ptáte také na to, jaká byla učitelská cesta soutěžících. Můžete se podělit o zajímavý příběh z minulých ročníků GTP CZ, který vedl k uplatnění v učitelské profesi?
Tak takový mediálně „nejzajímavější“, je asi příběh letošní vítězky, Magdaleny Málkové, která se k učení dostala z korporátu až po čytyřítce. Ale zajímavých příběhů je mezi účastníky spousta, já sama mám ráda ty příběhy, kdy kandidáti s učitelstvím koketovali nebo z učitelského prostředí pocházeli, jejich vlastní touhy je ale poté zanesly úplně někam jinam, aby se nakonec k učitelství oklikou – a často velmi překvapujícím způsobem – přece jenom dostali a zjistili, že učitelskému osudu neuniknou. (smích)