Díky programu Erasmus mohou evropští studenti vyjet na studijní či pracovní pobyty nejen po Evropě, ale i mimo ni. Roman Menšík, student Univerzity Hradec Králové, se rozhodl vydat do vskutku exotické destinace, a sice do Etiopie, kde absolvoval pracovní stáž na velvyslanectví České republiky. Tato země je v našem prostředí prozatím spíše neznámá, slyšíme o ní zejména v souvislosti s tamním ozbrojeným konfliktem. Jak ale vypadá skutečný etiopský život? Jakou podobu má etiopské školství? A jak se liší možnosti evropských studentů od etiopských?
Etiopie je pro většinu Čechů velmi exotickou a netradiční destinací. V naší společnosti stále panují vůči africkému regionu mnohé předsudky. Jaký byl rozdíl mezi Vaším očekáváním a realitou po příletu do této země?
Jelikož jsem měl poměrně dost času na přípravu před cestou (cca 3 měsíce) a nebyla to má první cesta na africký kontinent, tak musím říci, že srážka s realitou tentokrát nebyla až tak hrozná. V hlavě jsem se připravil na ty nejhorší varianty, a pak jsem se nechal ve většině případů jen příjemně překvapovat. Je nutné navíc podotknout, že hlavní město Addis Abeba je zároveň takovým hlavním diplomatickým městem Afriky, kde sídlí mnoho velvyslanectví, organizací a mezinárodních společenství, tudíž i úroveň života zde je diametrálně odlišná ve srovnání s etiopským venkovem.
Je něco konkrétního, co vás na životě v Etiopii vyloženě zaujalo?
Těch věcí je samozřejmě mnoho, zajímává je pivní kultura, která se v mnoha ohledech podobá té naší a etiopské pivo rozhodně patří k těm lepším. Dále je to opravdu přelidněná země, ještě v roce 2011 měla Etiopie ”pouze” 85 milionů obyvatel, dnes se bavíme o čísle kolem 120 milionů, které se stále rapidně navyšuje. I přes tento fakt zde
nalezneme krásnou vysokohorskou přírodu a národní parky, zajímavostí jsou právě vysoké hory, jen Addis Abeba leží ve výšce 2500 metrů nad mořem.
Práce na zastupitelském úřadu je sama o sobě pro vysokoškolského studenta obrovskou příležitostí. Jaká byla konkrétní náplň vaší stáže?
Má pracovní náplň se den ode dne lišila, ale nejčastěji jsem působil v rozvojovém úseku, což zahrnovalo komunikaci s českou rozvojovou agenturou a donory, logistické úkony, monitoring jednotlivých projektů či schůzky. Dále jsem kupř. spravoval sociální média.
Doporučil byste pracovní stáž i jiným studentům, kteří o této možnosti třeba do budoucna uvažují? Jak hodnotíte svůj celkový dojem z nasbíraných zkušeností?
Jednoznačně doporučuji všem, jsem za tuto zkušenost nesmírně vděčný.
Setkal jste se v Etiopii s nějakými českými krajany, kteří tam žijí?
Často jsme se setkávali s Čechy a Slováky, kteří pracují například pro OSN nebo Unicef, ale českých krajanů v Etiopii není zrovna mnoho.
O Etiopii jsme v posledních letech slýchávali především v souvislosti s ozbrojeným konfliktem mezi vládou a tigrajskými povstalci. Postihl vás nějakým způsobem tento konflikt?
Mě osobně naštěstí ne, Etiopie je obrovská země a momentálně boje probíhají pouze na území Tigraje a v přilehlých regionech Afar a Amhara, ale i to se může rychle změnit, tak jak tomu bylo pár měsíců zpět. V etiopské společnosti je konflikt v Tigraji samozřejmě tématem číslo 1 a je smutné pozorovat, jaké masakry na civilistech se dějí u obou stran konfliktu.
Máte nějaké povědomí o tom, jak funguje etiopské školství?
Vzdělání je zde bohužel velmi slabé a jen něco málo nad 50% obyvatelstva vůbec dodělá či začne navštěvovat základní školu. Učitelé jsou většinou velice špatně placeni a jejich znalosti jsou neporovnatelné s tím, na co jsme na západě zvyklí. Systém školství je podobný tomu našemu, kdy po 8 letech základní školy navazuje střední škola. Pokud se nepletu, tak ta je pouze na 2 roky. Univerzity pak nabízí různé programy většinou na 3-5 let délky studia.
Díky evropskému programu Erasmus mají evropští studenti širokou škálu možností k vycestování do zahraničí, a to jak za účelem studia, tak i za prací. Mají podobné možnosti i etiopští studenti?
Etiopští studenti rozhodně nemají takové možnosti jako my v Evropě, ale i tak minimálně česká vláda každý rok nabízí 20 etiopským studentům hrazené stipendium na studium v České republice. O dalších státech a možnostech nevím, ale je pravděpodobné, že programů pro etiopské studenty bude více.
Roman Menšík