Aktivní občanství, demokracie, lidská práva, životní prostředí a samozřejmě i moderní dějiny. To jsou jen některá z témat, kterým se věnuje vzdělávací projekt Samet na školách. Ten pořádá spolek Díky, že můžem společně s organizací Post Bellum (Paměť národa). Letos se koná už čtvrtý ročník. Zapojit se mohou základní, střední i vysoké školy z celé republiky. Na výběr mají z bohaté nabídky aktivit do výuky od řady neziskových organizací, které na projektu spolupracují. Studenti mohou navíc v rámci projektu uspořádat vlastní sametové festivaly na své škole. Zapojí se i ta vaše?
Byli to právě studenti, kteří při listopadových událostech v letech 1939 i 1989 stáli ve středu dění. Proto organizátoři vybízejí studenty k tomu, aby na své škole sami (ve spolupráci s vyučujícími) uspořádali festival například ve formě projektového dne pro své spolužáky. Zároveň organizací podobné akce mohou získat celou řadu nových zkušeností. „Považujeme za mimořádně důležité pěstovat u studentů vztah ke svobodě, občanské odpovědnosti i zájmu o současné i budoucí společenské výzvy,” říká Lucie Bílková ze spolku Díky, že můžem.
V minulých letech se zapojily desítky škol, třeba na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze proběhl v loňském roce tematicky zaměřený den, kdy všichni přišli v dobovém oblečení, besedovat přišlo několik pamětníků a jednotlivá patra školy připomínala nejen období sametové revoluce, ale i „divoké devadesátky“ a začátek nového milénia. Z doprovodného programu nechyběla kavárna a tuzex, který ani revoluce nezavřela.
Na mladoboleslavském Gymnáziu Palackého uspořádali studenti loni program v jednotlivých třídách, besedovat se studenty přijel například novinář Erik Tabery nebo Robert Netuka, básník slam poetry známý pod pseudonymem Tukan. Další workshopy se věnovaly například Evropské unii nebo dezinformacím. Nechyběla dílna alternativní analogové fotografie.
Projektové dny v rámci Sametu na školách nepořádají jen gymnázia, třeba na VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora loni v listopadu připravili zážitkovou hru, výstavu studentských prací na téma demokracie a totality, čtenářský koutek nebo odpolední koncert. „Jenom vzpomínat na 17. listopad, zapalovat svíčky a dojímat se, je málo. Ve škole řešíme i klimatickou změnu, problém migrace a další palčivé otázky naší současnosti,” vysvětluje Karolína Justová, učitelka dějepisu a občanské nauky z kutnohorské průmyslovky. Její slova dokládá to, že organizace festivalu pro celou školu nebyla poslední akcí tamních studentů, pořádají další akce v rámci kroužku aktivního občanství.
Na podporu středních odborných škol a učilišť, kde zatím festivaly tolik neprobíhaly, myslí i nadstavbový projekt Samet na školách 2.0 v rámci programu Active Citizens Fund. Do projektu jsou zapojeny ambasadorky ze škol, kde festival probíhal v minulých letech a mohou tak předávat ostatním studentům své zkušenosti. Zároveň na vybraných školách bude během celého školního roku probíhat program Aktivní občanství, připravovaný ve spolupráci s organizacemi Občankáři, Člověk v tísni, Stužák, Post Bellum a Greenpeace ČR.
Z programu na webu Sametu na školách si mohou vybírat jak studenti, tak i vyučující a objednávat si jednotlivé programy. V nabídce najdete desítky aktivit od spolupracujících organizací i jednotlivců. Nechybí aktuální témata, například workshopy o Evropské unii k příležitosti českého předsednictví nebo programy věnované současné situaci na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku. Nechybí také online materiály a zajímavé zdroje. Přehled najdete na www.sametnaskolach.cz.
Zapojte se také do literární výzvy Sametu na školách! Napište novinový sloupek, který se objeví v 17. listopadu v Listopadovinách, příloze Deníku N, i přímo na Korzu Národní! Tématem je „Evropa?!“, svá díla můžete posílat do 1. listopadu.