Za sedmero diktaturami. Tak se jmenuje workshop pro střední školy připravený studentským spolkem Politika (nejen) pro mladé (PNPM), který se dlouhodobě snaží mezi mladými lidmi zpopularizovat zájem o veřejné dění. Prostřednictvím příběhu mladé dívky se tak studenti dozví, jaké to je, vyrůstat v totalitním režimu.
Andrea je dívka, která studuje střední školu se záměrem nastoupit na vysokou. Není to však tak jednoduché. Země, ve které žije není demokratická jako ta, ve které žijeme my. Co všechno musí Andrea udělat, aby se dostala na školu a jaké všechny překážky jí mohou potkat je běžně pro mladé lidi z našeho prostředí jen těžko představitelné. Workshop se proto snaží co nejvíce přiblížit tuto situaci ve čtyřech zemích; Írán, Čína, Kamerun a Bělorusko.
„Za nás je důležité uvědomit si, že ačkoliv si v oblasti českého školství často stěžujeme na jeho nedostatky, dostává se nám privilegia získávat informace bez větších překážek a bezplatně. Takové štěstí ale nemají všichni studenti ve světě, což život v některých státech s autokratickým způsobem vládnutí krásně ilustruje. Stát tam neovlivňuje jen přístup ke vzdělávání, ale zasahuje také do soukromého života studenta, čímž jeho výhledy do budoucna může efektivně zlikvidovat,“ říká Michaela Zvancigerová, která se na tvorbě workshopu podílela.
Program je koncipován časově přibližně na dvě vyučovací hodiny. Studenti se rozdělí do skupin s tím, že každá sleduje příběh Andrey v jedné zemi. Prostřednictvím mobilní aplikace plní úkoly, ke kterým využívají internet, prostory školy, ale i vlastní schopnosti a vědomosti.
Workshop Za sedmero diktaturami v Kampusu Hybernská
„Úkoly spočívají v hledání správných odpovědí, ale také nenáročných pohybových a kreativních aktivitách. Andrea skrze ně studenty vede jak vzdělávacím systémem, tak svým vlastním životem. No a ten je často ztížený její příslušností k náboženské, kulturní či sexuální menšině. Protože jsme při přípravě workshopu „Za sedmero diktaturami“ vycházeli jak ze zevrubné rešerše, tak z rozhovorů s tamními obyvateli, povedlo se nám vytvořit velmi plastický příběh – i když někdy těžko uvěřitelný, vzhledem k tomu, co za věci se v některých diktaturách děje,“ pokračuje Zvancigerová.
Úkoly, díky kterým si studenti informace snáze zapamatují, mohou být různé. Například když Andrea z Kamerunu musela pracovat v dole, dělali studenti 100 dřepů, jako ekvivalent fyzické práce. Až se tedy pak někdy dostanou opět do styku s informacemi o Kamerunu, vzpomenou si na to, jak dělali 100 dřepů, a že je dělali proto, že v té zemi musí i mladé dívky vykonávat náročnou fyzickou práci.
„Líbilo se mi, jak je to interaktivní a že si člověk může prožít celý ten příběh s běžnými okolnostmi, a že vidí, jak vypadá život obyčejných lidí,“ říká účastnice prvního workshopu, který proběhl na Gymnáziu Na vítězné plání.
Na workshop je možné se přihlásit prostřednictvím instagramového profilu Politika (nejen) pro mladé, skrze odkaz na Linktree na profilu. Cena pro jednu třídu je 3000 korun.
Autor článku je členem spolku Politika (nejen) pro mladé