Celoevropský nedostatek řidičů má za následky časté výpadky spojů ve veřejné dopravě. Tento problém se týká i Prahy, kde navíc hrozí zhoršení situace, neboť je značná část řidičů MHD
v předdůchodovém věku a není kdo by je nahradil. Jenže existuje ještě poslední záchrana: Středoškoláci.
Po několika letech se vrátilo téma snížení věkové hranice pro řízení autobusů. První s tím přišli autobusoví dopravci, kteří chtěli umožnit řízení autobusů devatenáctiletým. Nyní se k podpoře snížení hranice přidali organizátoři veřejné dopravy, kteří jsou v podstatě prodlouženou rukou obcí a krajů. Hranici chtějí snížit na 18 let.
Česká asociace organizátorů veřejné dopravy (ČAOVD) argumentuje především dlouhodobým nedostatkem řidičů a také tím, že ke snížení věkové hranice přistoupili například už v Nizozemsku, Německu či Švédsku. Nedostatek řidičů je podle organizátorů způsoben nejen stále se snižující společenskou prestiží tohoto povolání, ale hlavně striktními podmínkami pro získání řidičského oprávnění. To má za následek rušení spojů, čímž klesá kvalita a atraktivita veřejné dopravy. „Reálně hrozí, že po odchodu starších řidičů do důchodu bude nutné začít výrazněji omezovat provoz autobusových linek, protože je už nebude mít kdo řídit,“ tvrdí organizátoři veřejné dopravy.
Jak oslovit středoškoláky
Podle ČAOVD je nejdůležitější zapůsobit na středoškoláky ihned po absolvování střední školy. „To je totiž moment, kdy si spousta lidí hledá práci, ale řídit autobus ještě kvůli věku bohužel nemohou. A jakmile najdou mladí lidé pracovní uplatnění jinde, v pozdějším věku už je budeme lákat za volant jen velmi těžko, navíc za poměrně přísných podmínek a s vysokými vstupními náklady,“ uvádí Aleš Stejskal, předseda ČAOVD.
Většina dnešních řidičů získala řidičské oprávnění na vojně, to dnes není možné, a proto je tomu třeba přizpůsobit školství, které by mohlo zájemce na tuto profesi připravit. Například vznikem nového studijního oboru.
Bez omezení to nepůjde
ČAOVD si uvědomuje náročnost tohoto povolání, a proto by noví řidiči směli řídit pouze s mnoha omezeními: „Uvědomujeme si, že řídit autobus plný lidí je mnohem zodpovědnější a náročnější než osobní auto. Proto musí být snížení věkové hranice podmíněno například omezením řídit autobusy, které nebudou delší než 12 metrů, nebudou jezdit na linkách delších než 50 kilometrů nebo u
nich bude omezen počet odpracovaných hodin,“ říká Petr Tomčík, místopředseda ČAOVD a ředitel organizace ROPID.
Zdroj obrázku: Obrázek od uživatele lukamiskic ze služby Pixabay.