V Českém muzeu hudby se koná výstava Hudební zvěřinec. Popisuje velmi blízký vztah hudby a zvířat. Jedná se o rozsáhlou, zábavně zpracovanou výstavu, jenž nadchne návštěvníky, kteří se s hudbou teprve seznamují, ale zároveň obohatí znalosti milovníků hudební klasiky.
Zajímavostí je, že na Hudebním zvěřinci se podílelo i Přírodovědecké muzeum, které na výstavu zapůjčilo spoustu vycpaných zvířat. Tento prvek je vítaným zpestřením celé výstavy. Jen si představte situaci, kdy přemýšlíte o Čajkovského Labutím jezeru (kterému je věnována část výstavy) a najednou překvapeně zjišťujete, že na vás zpoza rohu hledí lev.
Další kuriozitou je takzvaný žirafový klavír. Jedná se o prostorně úsporný klavír, který se mohl vejít i do menších pokojů, ale klavírista nebyl ochuzen o krásný zvuk ,,křídla”. Konkrétně na tomto žirafím klavíru, který je možné vidět na výstavě, je neobyčejně dobře vidět, že se autor inspiroval proporcí těchto zvířat. Nápodoba žirafího krku je zřetelně vidět.
Věděli jste, že přední český hudební skladatel, Zdeněk Fibich, byl vášnivým sběratelem motýlů? Jeho sběratelská vášeň se, jak by se spousta lidí mohla mylně domnívat, nezrodila v dětství, ale až v dospělosti. Začalo to tím, že doprovázel svého syna na ,,výpravách’’ za motýly. Tato aktivita ho ale nadchla natolik, že je sám začal ve velkém sbírat. Vykládá se, že Fibich sbíral motýly s neobvyklou systematičností. Láska
k přírodě a zvířatům Fibicha ovlivnila i v jeho umělecké kariéře. Ke konci skladatelova života čítala jeho sbírka téměř pět set kusů. Po Fibichově smrti daroval jeho syn sbírku Přírodovědeckému muzeu, protože jak už bylo řečeno, skladatelova preciznost byla hodna vědce. Několik Fibichových kazet s motýly a brouky je možné vidět právě na výstavě.
Zajímavou částí výstavy je také sekce s názvem ,,Co tu bzučí’’. Ta popisuje, jakým tónem a s jakou frekvencí bzučí čmelák, nebo včela. Součástí jsou i zvukové ukázky. Napadlo by Vás, že včela obtěžkaná pylem bzučí jinak, než včela, která do úlu žádný pyl nenese? Takové i podobné zajímavosti můžete obdivovat na zmíněné výstavě.
Výstava potrvá do 31. prosince letošního roku. Je možné si předem domluvit doprovodný vzdělávací program pro mateřskou školu a první, nebo druhý stupeň základní školy. Výstava hudební zvěřinec je z mého pohledu velmi dobrým způsobem, jak seznámit děti s hudebním světem a pěstovat v nich radost z hudby.