V Ateliéru Josefe Sudka je aktuálně k vidění výstava Milujeme světlo dvojice fotografů Běly Kolářové a Petera Faba. V čem jsou oba autoři odlišní? Do jaké míry je možné jejich tvorbu propojit v jeden kompaktní celek? I na tyto otázky výstava odpovídá.
Hlavní parketou Běly Kolářové (1923-2010) byla černobílá fotografie a její jasné a precizní kompozice. Experimentální a pestrobarevná tvorba slovenského fotografa Petera Fabo (1983) se zase pohybuje ve fascinujícím chaosu. Na první pohled se nezdá, že by toho měli tito dva autoři mnoho společného, každý leží na pomyslných protipólech fotografie. Výstava Milujeme světlo však oba autory spojuje naprosto přirozeně. A to i přes vzájemnou časovou bariéru, která činí více než půl století.
Kouzlo fotogramu
Název výstavy odkazuje na fotogramy - techniku fotografie, které se oba umělci intenzivně věnovali. Kouzlo fotogramu spočívá v tom, že k ní není potřeba fotoaparát ani negativ. Autor pod zvětšovací přístroj v temné komoře ,,pouze“ umístí předmět či předměty na světlocitlivý materiál. Po vyvolání a ustálení vznikne koláž, která se skládá z obrysů a fragmentů předem umístěných objektů.
Mezi nejslavnější jména spojená s tímto uměleckým směrem patří avantgardní fotograf Man Ray, některými historiky považován za otce fotogramu. Na naší kulturní scéně se nejvíce proslavil Jaroslav Rössler, Jindřich Štreit, Jaromír Funke nebo právě Běla Kolářová. Kvalitu a nápaditost její tvorby jen potvrzuje fakt, že se u řady děl nepodařilo rozklíčovat, jakým způsobem vznikly. Způsob vzniku fotogramu zůstává i nadále záhadou.
Výstavu je možné navštívit do 9. dubna, vstupné činí symbolických 10 korun (pro studenty uměleckých škol je vstup zdarma). Otevřeno je každý den kromě pondělí od 12 do 18 hodin.
Tento text vznikl v rámci projektu Studentské zpravodajství, který dává mladým lidem příležitost získat zkušenosti s redakčním psaním.