Vysokoškolský odborový svaz (VOS) ohlásil plánovanou celostátní hodinovou výstražnou stávku na úterý 17. října, která se má konat od 14:00 do 15:00. Hlavním cílem této stávky je prosadit navýšení financování vysokého školství v České republice. Informaci o stávce zveřejnila odborová organizace na svém webu.
Odborový svaz vyzval všechny pracovníky vysokých škol, aby se k této výstražné stávce připojili. Důvodem pro tuto akci je nespokojenost akademiků s nízkými výplatami, která byla již na jaře impulsem k protestům v některých městech. Iniciativa "Hodina pravdy", která sdružuje vyučující a studenty humanitních a společenských oborů, oznámila, že někteří akademici z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a některých fakult Univerzity Karlovy, konkrétně filozofické, evangelické teologické a humanitní studií, budou stávkovat celý den.
Ondřej Švec, akademik z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, uvedl, že se předpokládá, že hodinová výstražná stávka vyhlášená Vysokoškolským odborovým svazem bude mít dopad i na další univerzity. Odborová rada Univerzity Karlovy rovněž podpořila tuto stávku a vyzvala zaměstnance všech fakult a organizačních složek UK, aby se k ní připojili.
Zatím není jasné, jaký bude postoj vedení univerzit k této stávce. Rektor Univerzity Palackého Martin Procházka a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková nebyli schopni na dotaz ČTK potvrdit, zda vedení univerzit stávku podpoří. Rozpočet pro vysoké školství na rok 2024 je stanoven na téměř 269 miliard korun, což je stejná částka jako v předchozím roce. Podle členů iniciativy "Hodina pravdy" tato částka nepostačuje a znamená dlouhodobé podfinancování univerzit.
Akademici proto požadují od vlády adekvátní financování vysokého školství ve státním rozpočtu na rok 2024, aby mohly univerzity zajistit důstojné mzdové a pracovní podmínky pro všechny své zaměstnance. Také žádají přijetí střednědobého výhledu růstu výdajů na vysoké školství vůči HDP na úroveň průměru zemí OECD. Podle dat Eurostatu činí veřejné výdaje na terciární vzdělávání v České republice 0,86 procenta HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 procenta HDP.
Celkově tato stávka vysokoškolských pracovníků a studentů má upozornit na potřebu zvýšení financování vysokého školství v zemi a zlepšení pracovních podmínek na univerzitách.
Zdroj: ČTK