Podle dvou nových rozsáhlých studií provedených na lidech ve Spojených státech a Itálii, které byly na konci srpna zveřejněny v britském lékařském časopise The BMJ, konzumace velkého množství vysoce zpracovaných potravin výrazně zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku a může vést k onemocnění srdce a předčasnému úmrtí u mužů i žen.
Mezi ultrazpracované potraviny patří balené polévky, omáčky, mražená pizza, hotová jídla a potraviny pro potěšení, jako jsou párky v rohlíku, klobásy, hranolky, limonády, sušenky, dorty, cukrovinky, koblihy, zmrzlina a mnoho dalších. „Doslova stovky studií spojují ultra zpracované potraviny s obezitou, rakovinou, kardiovaskulárními chorobami a celkovou úmrtností," uvedla Marion Nestleová, emeritní profesorka výživy, potravinových studií a veřejného zdraví na Newyorské univerzitě Paulette Goddardové a autorka mnoha knih o potravinové politice a marketingu. „Tyto dvě studie pokračují v konzistenci: Nestle, který se na obou studiích nepodílel, uvedl: „Ultrazpracované potraviny jsou jednoznačně spojeny se zvýšeným rizikem chronických onemocnění."
Studie provedená v USA zkoumala stravu více než 200 000 mužů a žen po dobu 28 let a zjistila souvislost mezi ultrazpracovanými potravinami a rakovinou tlustého střeva a konečníku - třetí nejčastěji diagnostikovanou rakovinou v USA - u mužů, nikoli však u žen. Podle Světové zdravotnické organizace, Americké společnosti pro výzkum rakoviny a Amerického institutu pro výzkum rakoviny je zpracované a ultrazpracované maso, jako je šunka, slanina, salám, hotdogy, sušené hovězí maso a hovězí konzervy, dlouhodobě spojováno s vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva u mužů i žen. Nová studie však zjistila, že určitou roli hrají všechny druhy ultrazpracovaných potravin.
„Američané konzumují velké procento denních kalorií z ultrazpracovaných potravin - 58 procent u dospělých a 67 procent u dětí," dodala spoluautorka Fang Fang Zhang, epidemiolog zabývající se rakovinou a vedoucí oddělení epidemiologie výživy a datové vědy na Friedmanově škole pro vědu a politiku výživy na Tuftsově univerzitě v Bostonu.. „V rámci prevence rakoviny a obezity a kardiovaskulárních onemocnění bychom měli zvážit nahrazení ultrazpracovaných potravin nezpracovanými nebo minimálně zpracovanými potravinami v našem jídelníčku."
Tyto nadměrně zpracované potraviny mají často vysoký obsah přidaných cukrů a soli, nízký obsah vlákniny a jsou plné chemických přísad, jako jsou umělá barviva, aromata nebo stabilizátory. „Účinky ultrazpracovaných potravin jsou zcela jasné. Příčiny těchto účinků však zatím nejsou známy," pokračuje Nestle. „Bylo by hezké vědět proč, ale dokud to nezjistíme, je nejlepší doporučit jíst tyto potraviny v co nejmenším množství."