Jako každý rok, i letos si celý svět 11. listopadu připomíná Den válečných veteránů. Tento den je připomínkou konce 1. světové války, jednoho z nejhorších ozbrojených konfliktů ve světových dějinách. V České republice je významným dnem od roku 2004.
11. listopadu 1918 bylo v 11 hodin v železničním vagónu nedaleko severofrancouzského města Compiégne uzavřeno příměří, které ukončilo více než 4 roky trvající světový konflikt. Světovou válku svým podpisem ukončili zástupci států Dohody a poraženého Německa. Celkem si 1. světová válka vyžádala na 18,5 milionu obětí.
Jako významný den se 11. listopad začal slavit hned následující rok. V roce 1919 si konec 1. světové války poprvé připomněli lidé v dohodových státech, hlavně ve Francii a Spojeném království. Ve stejném roce byl pak 11. listopad v USA vyhlášen Dnem příměří.
Tento svátek se však v různých částech světa slaví různým způsobem. Rozdíl spočívá hlavně v jeho názvu. Jako Den veteránů se 11. listopad slaví zejména ve Spojených státech. Ve Spojeném království a v ostatních zemích Commonwealthu se pak slaví jako Den vzpomínek. Nejdůležitějším dnem oslav je neděle nejbližší datu 11. listopadu, která se nazývá Nedělí vzpomínek.
Ve Francii je 11. listopad státním svátkem od roku 1922. Tehdy byl u Vítězného oblouku v Paříži založen hrob neznámého vojína sloužící jako vzpomínka na všechny vojáky padlé za vlast.
Symbolem oslav konce 1. světové války je vlčí mák. Jeho symbolika pochází z básně Na flanderských polích kanadského chirurga Johna McCrae sloužícího na západní frontě. Hlavním motivem básně je žal nad autorovými spolubojovníky, kteří ve válce padli. McCrae sloužil u belgického města Ypres, které je známé především použitím jedovatého bojového plynu. Vlčí máky také pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Vlčí mák jako symbol byl poprvé použit americkou profesorkou Moinou Michaelovou.
V českém prostředí nebyl nikdy Den veteránů připomínán v takovém měřítku, jako tomu bylo v jiných zemích. Důvodem je možná i symbolika jiných významných svátků, které se v kalendáři okolo 11. listopadu nacházejí. Jedná se zejména o 28. říjen, den výročí vyhlášení samostatného Československého státu. Hlavní příčinou však je fakt, že Rakousko-Uhersko uzavřelo separátní mír se zeměmi Dohody již 4. listopadu 1918 a boje na východní frontě byly v důsledku Brestlitevského míru ukončeny již 3. března.
Jako každý rok, i letos se může každý zapojit do sbírky, která se od 1. do 30. listopadu koná napříč celou Českou republikou. V rámci sbírky pořádané nadací Post Bellum lze koupí makového květu přispět přímo veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Sbírka se koná na mnoha místech, hlavně se jedná o kavárny, obchody, galerie či informační centra. Od 7. do 11. listopadu je navíc možné v ulicích měst narazit na dobrovolníky s kasičkami. Více informací o sbírce se dozvíte zde.
Zdroj obrázku: Obrázek od uživatele minka2507 ze služby Pixabay.