Vláda se zaměří na finanční podporu nepedagogických pracovníků ve školách zřizovaných obcemi a kraji, jak vyplývá ze setkání vládní koalice se zástupci školských odborů a asociací ředitelů. Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ představil plány na úpravu regulací, které by mohly ulehčit ředitelům škol při rozložení pracovních povinností mezi zaměstnance.
"Přetrvávající obtíže ředitelů škol jsou často spojeny s přísnými limity pro nepedagogické pracovníky a nedostatkem finančních prostředků. Navrhované změny by měly umožnit školám flexibilitu v organizačních záležitostech. Detaily těchto úprav budou předloženy v následujících dnech na základě dnešní dohody," uvedl ministr Bek po jednání.
Původní rozpočet pro školství předpokládal snížení až o 17 tisíc pracovních míst nepedagogických pracovníků. Vláda nedávno schválila navýšení rozpočtu o 4 miliardy korun na návrh ministra Beka, čímž se podaří omezit snížení počtu pozic na 7,5 tisíc. Významná část těchto míst je v současné době neobsazena, a proto se hledají řešení pro 2,5 tisíc pracovních pozic z celkových téměř 70 tisíc v celé České republice.
Rozpočet navýšen o téměř pět miliard
Rozpočet pro regionální školství dosáhl celkem 188 miliard korun, což znamená zvýšení o téměř 5 miliard korun oproti minulému roku. Plánované úpravy by měly být implementovány od nadcházejícího školního roku s ohledem na situaci na úrovni státního rozpočtu. I přes zvyšování podpory ale MŠMT čelí hrozbám protestů.
Ředitelé škol jsou nespokojení a tvrdí, že nemají jak zaplatit své nepedagogické pracovníky. Na jejich fungování tak musejí shánět externí financování od obcí, krajů, nadací, firem a dalších sponzorů. Ředitelé škol tak často tráví svůj volný čas tím, že píšou grantové a dotační žádosti, aby mohli zaměstnat stejné množství asistentů pedagoga a uklízeček jako v minulých letech.