Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vláda neposune termín pro konec podpory nepedagogických pracovníků

10. 12. 2024 - Helena Doležalová

České školství čelí zásadní změně financování nepedagogických pracovníků, která má přejít z rozpočtu státu na obce a kraje. Tento krok, plánovaný na září 2025, vyvolává mezi starosty i vládními představiteli řadu diskusí. Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ na konferenci Svazu měst a obcí (SMO) jasně uvedl, že vláda nehodlá posunutí termínu na leden 2026 akceptovat, přestože to požaduje předseda SMO František Lukl. Jedním z argumentů pro zachování zářijového termínu je rozdílné fungování školního a kalendářního roku. Bek vysvětlil, že pracovní smlouvy ve školství jsou nastavovány na školní rok, a odklad na leden by narušil tuto zavedenou logiku.

Přesto tento plán vzbuzuje mezi starosty obavy, zejména pokud jde o financování v přechodném období. Mnozí varují, že obce nemusí dostat finanční prostředky včas. Ministr školství však zdůraznil, že stát zajistí plynulý přechod. Podle něj například srpnové výplaty v roce 2025 ještě pokryje stát a obce obdrží navýšené prostředky z rozpočtového určení daní (RUD) už v září. Tyto prostředky mají být automaticky valorizovány a zahrnovat pětiprocentní rezervu, což má sloužit jako pojistka pro nenadálé situace.

Ministr zároveň upozornil, že přenesení financování na obce může být příležitostí k větší efektivitě. Obce se podle něj mohou rozhodnout, zda zachovají stávající model financování přímo školám, nebo zvolí sdílené služby, například využití technických služeb města pro úklid a údržbu škol. Podobný přístup podpořil i předseda školské komise SMO David Šimek, který vidí ve sdílených službách možnost pro úspory a zefektivnění provozu.

Jedním z důvodů, proč stát navrhl tuto změnu, je rostoucí počet nepedagogických pracovníků ve školství, a to přibližně o tisíc úvazků ročně, přestože počet žáků zůstává stabilní. Podle ministerstva jsou obce lépe vybavené k tomu, aby posoudily skutečné potřeby jednotlivých škol a přizpůsobily jim financování. Tato změna je tak prezentována nejen jako rozpočtová nutnost, ale i jako příležitost pro modernizaci a efektivnější řízení.

Přechod financování nepedagogických pracovníků ze státu na obce bude vyžadovat pečlivé plánování a koordinaci, aby nedošlo k narušení chodu škol. Prosincová debata ve Sněmovně bude klíčová pro nalezení konsenzu mezi státem a samosprávami. Ať už bude výsledek jakýkoliv, je zřejmé, že tato změna může mít zásadní vliv nejen na provoz škol, ale i na celkové fungování českého vzdělávacího systému.

Zdroj: Učitelské noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram