Jako každý rok, i letos uspořádala Česká komora architektů Přehlídku diplomových prací. Účelem této akce je porovnávat úroveň kvality studia architektury na jednotlivých vysokých školách. Mezi letošní témata patřilo zahušťování center měst, demolice brutalistických staveb či krajina poznamenaná těžebním průmyslem.
Vítězkou letošního ročníku je Tatiana Uhríková z Vysokého učení technického v Brně, která se ve svém díle zaměřila na slovinskou Lublaň. Její práce s názvem "Konverzia městského bloku v Ľubľani" se věnuje tématu zahušťování prostorů v centrech měst. Uhríková pod vedením Vítězslava Nového zpracovala urbanisticko-architektonickou studii, která slouží jako univerzální návod pro hledání možností k zahušťování center měst a využití vágních prostorů, které pozbyly svůj význam.
Na druhém místě se umístila Anna Laudová z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Její diplomová práce nese název "Zahuštění zástavby za kostelem sv. Mikuláše, Velké Meziříčí". Laudová ve své práci mimo jiné navrhuje nové cesty pro pěší či obnovu dosud zatrubněného městského náhonu. Práci vedl Zdeněk Rothbauer.
Třetí místo patří Davidu Foudovi z Fakulty architektury ČVUT v Praze, který se ve své diplomové práci s názvem "ÚBOČ. 34 Institut Paměti národa" věnoval návrhu nového sídla Institutu Paměti národa v Plzeňském kraji. V projektu tento institut nachází své sídlo v obci Úboč na Domažlicku, konkrétně ve statku rodiny Mastných, jejíž členové byli oběťmi perzekuce. Vedoucím práce byl Tomáš Hradečný.
Vítězem zvláštní ceny Českých center se stal Jakub Kender z Akademie výtvarných umění v Praze. Jeho dílem je diplomová práce s názvem "NEBOURAT! - Adaptace administrativní budovy ze 70. let na hybridní - multifunkční dům". Tématem této práce, která vznikla pod vedením Miroslava Šika, byla demolice staveb z období brutalismu.
Držitelkou zvláštní ceny Mínisterstva průmyslu a obchodu se stala Nela Vicanová z Fakulty architektury VUT v Brně, která stojí za diplomovou prací s příznačným názvem "Po těžbě". Tématem její práce, která vznikla pod vedením Moniky Mitášové, je krajina spojená s těžbou černého uhlí na území Karvinska a návrh její renovace.
V rámci Přehlídky diplomových prací byla udělena také zvláštní cena společnosti Cegra, jejímž držitelem se stal Jakub Kuchař z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Ve své diplomové práci s názvem "Fragmentovaná galerie" se pod vedením Štěpána Valoucha věnoval návrhu venkovní galerie v prostoru tří bastionů sv. Václava, sv. Benedika a Panny Marie v severním předpolí Pražského hradu.
Zvláštní cenu společnosti Heluz obdržela Kristýna Mastná z Fakulty architektury ČVUT v Praze, která je autorkou diplomové práce s názvem "Bydlení Nový Střížkov". Autorka ve své práci navrhla nové bydlení, které má podobu zahradního města.
Laureátkou zvláštní ceny společnosti Zumtobel se stala Klára Pavelková za svoji práci "Městské koupele, Boskovice". Ve své práci pod vedením Vojtěcha Sosny navrhla prostorovou regulaci celého židovského města v Boskovicích. Její práce mimo jiné zahrnuje také zástavby proluk či definici nových prostorů. Diplomová práce obsahuje návrh nového objektu lázní na místě dnes již zaniklých židovských koupelí.
Novinkou letošního ročníku byla cena Kaplický Intership, jejíž vítězkou se stala Eva Kvaššayová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se svojí prací "Cloud-scape". Vítězku čeká tříměsíční stáž v pobočce ateliéru Foster + Partners v Madridu.
V odborné porotě, která jednotlivé diplomové práce hodnotila, usedli předsedkyně Radmila Fingerová, architekti Vojtěch Sosna, Miroslav Pospíšil, Marek Tichý a historička umění specializující se na současnou architekturu Martina Mertová.
Všechny vítězné práce si můžete prohlédnout zde.
Autor obrázků: Ondřej Besperát