Pandemická situace si vybrala svoji daň i na školství. Tím spíše na veletrhu Schola Pragensis, který svým rozsahem nemá v tuzemsku obdoby a který pomáhá žákům devátých tříd ZŠ rozhodnout se kam dál. Jubilejní 25. ročník přehlídky pražských středních škol bude muset letos být celý online. Díky tomu ale potrvá až do konce února příštího roku. Unikátní je i jeho technická příprava, s níž poprvé pomáhají středoškolští studenti.
V novém internetovém prostoru - www.scholapragensis.online - žáci najdou podobný servis, jaký každoročně nabízel podzim v pražském Kongresovém centru, kde se stánky středních škol tísnily jedna vedle druhé a davy žáků se mezi nimi proplétaly, aby našly tu pravou. Slavnostní zahájení se letos uskuteční 26. listopadu v 10.00 hodin živým online přenosem ze studia z reprezentačních prostor primátora hlavního města Prahy a ži vé online vysílání v režii studentů potrvá až do soboty 28. listopadu.
I letos se tak mohou „návštěvníci“ veletrhu těšit na nabitý program plný zajímavých rozhovorů, podcastů a článků. Každá škola bude navíc mít na webových stránkách Scholy Pragensis vlastní kartu s přehlednými informacemi o vyučovaných oborech, doplněnou i svým průvodním videem a fotogalerií. Až do února pak bude veletrh průběžně zájemcům poskytovat další informace, on-line poradny a pořádat besedy se zajímavými osobnostmi.
Ojedinělé je i letošní propojení samotných středních škol s přípravou veletrhu – plakáty k události utvořila studentka Valerie Konopásková z Grafické průmyslové školy Hellichova. S technickým zajištěním veletrhu pomáhají studenti ze Smíchovské střední průmyslové školy nebo ze SPŠST Panská.
„Studenti budoucím studentům. Středoškolští studenti dvou pražských škol připravují pro své budoucí kolegy informační servis v rámci Schola Pragensis on-line. Vedení Prahy projevilo odvahu a svěřilo tento ambiciózní projekt mladým lidem, poskytuje jim k tomu morální i materiální podporu,“ řekl ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík, který přípravy online veletrhu koordinuje. Dodal, že studenti pro Prahu vytvářejí další nový web www.prahaskolska.cz, který nejen programují, ale budou ho také naplňovat obsahem.
I veletrh Schola Pragensis se tak může stát důkazem, že složitá epidemická situace může pomoci ke vzniku něčeho pozitivního a online forma by se tak v budoucnu mohla stát součástí tradiční „kamenné“ přehlídky.
autor: Petr Gangur