Když se řekne lanová dráha, většině se vybaví ta na Petříně. Věděli jste ale, že první lanovka vznikla na Letné a jezdila před více než sto lety? Zajímá vás tento úžasný vynález tehdejší doby a v podstatě první podobu dnešního integrovaného dopravního systému?
Vše začalo v roce 1891, když byla tehdy první lanová dráha v Praze zprovozněna. Vedla od vyústění dnešního Letenského tunelu až k Letenskému zámečku. Tam na ni navazovala Křižíkova elektrická dráha až do Stromovky. Lanovka a elektrická dráha měly společné jízdenky, což vzhledem k tomu, že dráhu a lanovku spravovali dva různí dopravci, znamenalo vytvoření prvního integrovaného dopravního systému.
Dráha lanovky byla dvojkolejná bez výhybek. Pohon fungoval na principu tzv. vodní převahy. Do zvláštní nádrže pod podlahou vozu se načerpala voda a takto zatížený vůz při jízdě dolů jednoduše vytáhl nahoru druhý vůz. V dolní stanici se musela voda vždy vypustit.
Poslední den provozu lanovky nastal 10. listopadu 1916, oficiálně zrušena byla o pár let později v roce 1922. Na místě původní lanovky vyrostl první eskalátor s dřevěnými stupni, který byl zprovozněn v roce 1926 a sloužil až do roku 1935. Ono schodiště se dokonce objevilo i v českém filmu Muži v offsidu.
Zbytky lanovky i eskalátory definitivně zmizely v letech 1949 až 1951 při výstavbě Letenského tunelu. V roce 2019 nechala Praha upravit zbytky horní stanice na vyhlídkové místo s připomínkou lanové dráhy. Součást vyhlídky je i opravené původní zábradlí, části opěrných stěn a základy budovy.
Zajímá vás, jak lanovka tehdy vypadala? Podívejte se na další fotografie zde.
Zdroj fotografie: Archiv Dopravního podniku Praha