V České republice by kvůli stárnutí populace brzy mohlo chybět až o pětinu více všeobecných sester, dětských sester nebo záchranářů. Řešení? Stát přislíbil univerzitám větší finanční podporu, aby mohly navýšit kapacity v těchto oborech. Cílem je, aby se v následujících dvanácti letech zvýšil počet přijatých studentů.
Na čtvrtečním semináři v motolské nemocnici se účastnila i studentka prvního ročníku pediatrického ošetřovatelství Alina Andriykivová. Po dokončení střední zdravotnické školy se rozhodla pokračovat na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Díky bakalářskému titulu bude mít větší samostatnost v práci, a jak věří, s uplatněním problém mít nebude. „O práci není nouze, zaměstnavatelé mají o absolventy velký zájem,“ potvrzuje situaci na trhu.
Fakulta ročně přijme okolo osmdesáti studentů do bakalářských programů pro přípravu všeobecných a dětských sester. Každý rok však dostane kolem 240 přihlášek, což značně převyšuje kapacity. V reakci na rostoucí zájem i potřeby trhu proto škola plánuje přijímat více studentů. Ale je tu háček. „Potřebujeme nejen prostory, ale hlavně personál. To vše je pochopitelně spojeno s financemi,“ vysvětluje proděkan pro studium ošetřovatelství Daniel Jirkovský. Potřebné prostředky by škola měla obdržet již příští rok díky novému programu, který podpoří vzdělávání v klíčových nelékařských oborech.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka mají univerzity díky dohodě s ministerstvem školství příští rok získat 420 milionů korun. „Peníze půjdou přímo za studenty, což univerzitám umožní navýšit počet přijatých i absolventů,“ vysvětluje Válek. Ministerstvo zdravotnictví očekává až 20% nárůst počtu studentů, ale ministr školství Mikuláš Bek upozorňuje, že rozpočet není bezedný. „Uvidíme, kolik toho univerzity zvládnou, protože růst financí pro vysoké školy má své limity,“ dodává Bek.
Do výchovy nových zdravotníků však vstupují i vyšší odborné školy. „Vyšší odborné školy už dnes navyšují počty studentů a v tomto trendu budou pokračovat,“ potvrzuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Ministerstvo školství zároveň plánuje zkrácení některých studijních programů, což by mohlo usnadnit rekvalifikaci.
Příkladem je Alice Hlaváčková, která se po kariéře speciální pedagožky rozhodla pro změnu oboru. Dnes je studentkou třetího ročníku oboru všeobecného lékařství na 2. lékařské fakultě UK. „Řekla jsem si, že dokud ještě mám energii a chuť se učit, tak zkusím úplně novou životní dráhu,“ tvrdí. I ona teď tráví čas v nemocnici na praxích, aby co nejdříve zvládla všechny potřebné dovednosti pro svou novou profesi.
Nový program financování tak slibuje vyšší počet absolventů, kteří budou připraveni reagovat na rostoucí poptávku po zdravotnickém personálu, což je pro budoucnost českého zdravotnictví klíčové.
Zdroj: ČT24