Podle průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, na němž spolupracovala česká a slovenská pobočka Microsoftu, si více než polovina českých pedagogů (56 %) myslí, že umělá inteligence patří do škol. Proti začlenění umělé inteligence do výuky se postavilo pouze 19 % učitelů.
Zdá se však, že ačkoliv většina pedagogů vidí potenciál umělé inteligence ve školách, nejsou si jisti, zda jsme na to všichni připraveni. Z průzkumu vyplývá, že 60 procent učitelů má obavy ohledně masového zavádění umělé inteligence do vzdělávání. Téměř polovina dotázaných pedagogů (47 %) navíc upozorňuje na možné zneužití umělé inteligence žáky k podvádění.
Ohledně samotného využití umělé inteligence ve výuce existují různé názory. Zatímco 30 procent učitelů vnímá umělou inteligenci jako hrozbu, 45,5 procenta ji vidí jako pozitivní nástroj pro budoucnost. Ostatní jsou buď neutrální nebo mají smíšené pocity.
Studie též odhalila, že čtyři pětiny učitelů věří, že zavedení umělé inteligence vyžaduje nové znalosti a dovednosti v oblasti didaktiky. Mnozí očekávají, že aplikace umělé inteligence změní způsob, jakým vyučují. Nicméně většina učitelů (78 %) si nepředstavuje, že by umělá inteligence zcela nahradila jejich učitelskou profesi.
Někteří pedagogové již nyní běžně pracují s umělou inteligencí, ale způsoby jejího využití se liší. Čtvrtina z nich ji používá při generování textů pro výuku, pětina se uchyluje k umělé inteligenci při překladech a zhruba 17 procent ji využívá při tvorbě testů. Nejčastěji se učitelé setkávají s Chatem GPT od OpenAI. Chat GPT dokáže psát texty, počítat příklady, překládat, parafrázovat a odpovídat na různé podněty.
Průzkum probíhal od 25. dubna do 30. června a zahrnoval 2175 učitelů z celé republiky. Průměrný věk respondentů činil 46,5 let, přičemž čtyři pětiny z nich tvořili učitelé z prvního nebo druhého stupně základních škol.