NASA před několika dny zveřejnila první fotografie teleskopu Jamese Webba, který byl do kosmu vyslán teprve minulý rok. Donedávna pouze kalibroval svá zrcadla, dnes už ovšem máme fotografie, které dost možná změní průběh vesmírného výzkumu.
Zatím nejvýznamnější je pro naše pozorování hvězdokupa SMACS 0723. „Tento první snímek z vesmírného dalekohledu NASA Jamese Webba je dosud nejhlubším a nejostřejším infračerveným snímkem vzdáleného vesmíru. Snímek známý jako Webbovo první hluboké pole (Webb's First Deep Field) je plný detailů," vysvětluje NASA ve svém prohlášení. „Tisíce galaxií - včetně nejslabších objektů, které kdy byly pozorovány v infračervené oblasti - se poprvé objevily v záběru Webbova dalekohledu. Tento výsek obrovského vesmíru pokrývá kousek oblohy o velikosti přibližně zrnka písku, které drží někdo na zemi na délku paže."
Díky těmto fotografiím máme lepší přehled o tom, kolik různých exoplanet a dalších objektů se ve vesmíru nachází. Tyto hodnoty jsou naprosto nezměrné, neboť samotná Mléčná dráha obsahuje biliony různých planet, přičemž většinu z nich pravděpodobně nikdy nepoznáme.
Kromě fotografií má Webbův teleskop také schopnost přesně určit složení exoplanet na stovky světelných let daleko. Podobný proces využil při analýze exoplanety WASP-96 b. „Pozorování, které odhaluje přítomnost specifických molekul plynu na základě nepatrných poklesů jasu přesných barev světla, je dosud nejpodrobnějším pozorováním svého druhu a dokazuje bezprecedentní schopnost Webbovy družice analyzovat atmosféry vzdálené stovky světelných let."
Obdrželi jsme také aktualizované fotografie planetárních mlhovin, jako například Jižní prstencová mlhovina nebo mlhovina Carina. Tyto objekty jsou již dávno zmapované, ale Webbův teleskop nám poskytl nové, fascinující úhly pohledu. V referenci na mlhovinu Carina sdělila NASA následující: „Snímek pořízený v infračerveném světle novým vesmírným dalekohledem Jamese Webba poprvé odhaluje dříve neviditelné oblasti zrodu hvězd." Nejvyšší "vrcholky" jsou vysoké asi sedm světelných let, dodala vesmírná agentura.