Vedení nejstarší české univerzity ve svém prohlášení uvedlo, že dlouhodobě poukazuje na neuspokojivý stav financování českého vysokého školství. Zároveň také zdůraznilo nutnost faktického naplnění dlouhodobé celospolečenské prioritizace vzdělávání, výzkumu, vývoje a inovací.
"Pokud chceme v ČR budovat znalostní ekonomiku, je nezbytné přijmout závazný střednědobý výhled růstu poměrných výdajů na vysoké školy vůči HDP na úroveň alespoň průměru zemí OECD, a to zvláště proto, že demografický nárůst, letos zaznamenaný na středních školách, se za několik let promítne na školy vysoké," uvedla Univerzita Karlova s tím, že podíl vysokoškolsky vzdělané populace v Česku již nyní patří k nejnižším v Evropské unii.
Vedení univerzity také připomnělo, že objem institucionálních veřejných prostředků na vysoké školství vyjádřený ve vztahu k HDP klesl v roce 2023 z 0,62 % v roce 2009 na 0,45 %. I přes tento fakt české vysoké školství i nadále plní svoji společenskou roli a reagují na zvyšující se nároky, které jsou na vzdělávací proces kladeny. Vysoké školy Česku nadále přinášejí vzdělané absolventky a absolventy v nespočtu významných oborů.
"Chápeme proto důvody vedoucí k protestní akci plánované na 17. 10. 2023. Je potřeba lépe financovat vzdělávání v ČR, abychom byli jako země i do budoucna schopni kvalitně vzdělávat a být konkurenceschopní v Evropě i ve světě. Univerzita Karlova je pochopitelně připravena s MŠMT spolupracovat také na dlouhodobé strategii rozvoje vysokého školství, které se musí v současné době dramatických technologických změn dynamicky měnit," stojí v prohlášení.
Zdroj: Univerzita Karlova