Českým vědeckým centrům, která patří k těm nejlepším na světě, se nevyhnula současná energetická krize. Náklady na energie, které v některých případech dosahují až 100 %, ohrožují jejich činnost.
Zdražování energií se dotýká všech aspektů naší společnosti. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří domácnosti či průmysl, tedy oblasti, které se lidí bezprostředně dotýkají. Již méně se hovoří o tom, že drahé energie se týkají i tzv. čtvrtého ekonomického sektoru, tedy oblasti výzkumu či vzdělávání.
Své o tom ví kupř. pracovníci centra EI Beamlines ve středočeských Dolních Břežanech. Tamní celkové provozní náklady kvůli drahým energiím stouply z 8 % na 20 %. Hlavní příčinou je krach dodavatele energie, se kterým měly sjednanou smlouvu i další vědecké instituce. Důsledkem bylo zvýšení ceny za kWh z 2,6 korun na 5,8 korun. Meziročně se tak náklady společnosti zvýšily o 40 milionů korun.
Současná situace na poli energií se však týká mnoha dalších institucí v rámci tzv. vědecké infrastruktury, do které patří špičková zařízení či služby využívané k provádění výzkumu. Kupř. brněnský CEITEC zaměřený na vývoj pokročilých materiálů a nanotechnologií hlásí rovněž dvojnásobné zvýšení nákladů na energie. Situace však není vážná pouze v Česku.
Instituce sdružené v Aliance4life, tedy v Mezinárodním sdružení biomedicínských výzkumných institucí střední a východní Evropy, vyzvaly vlády jednotlivých států, aby do vědecké infrastruktury vydávaly více peněz. Argumentují hlavně extrémní energetickou náročností, kterou s sebou experimentální biomedicína nese. Bez vládní pomoci se tento obor dostane do problémů.
S problémy se aktuálně potýká mimo jiné kupř. Velký hadronový urychlovač ve Švýcarsku. Jeho roční spotřeba elektrické energie se již začíná přibližovat číslu, které se rovná polovině roční spotřeby Ženevy. Urychlovač tak bude mít během zimy servisní odstávky, díky nimž se spotřeba sníží.
Pokud se vlády nerozhodnou zvýšit finanční podporu vědeckým institucím, bude nutné někde počítat i s úplnou odstávkou. Jedinou možností, jak mohou instituce shánět peníze bez vládní pomoci, je poohlédnout se jinde. O tom aktuálně jedná již zmiňovaná společnost EI Beamlines, jejíž aktivity od příštího roku přebírá mezinárodní konsorcium ELI ERIC. Pokud se jí nepodaří sehnat jiný zdroj financování, bude muset sáhnout k odstávce. Aby byla odstávka efektivní, bude muset z technických důvodů trvat 3-4 měsíce.
Zdroj dat: Evropa v datech
Zdroj obrázku: Obrázek uživatele jarmoluk ze služby Pixabay.