Vítězné náměstí, lidově zvané Kulaťák, se v příštích letech dočká své dostavby. Ačkoli vzniklo již ve 20. letech minulého století, dodnes stále nestojí jeho poslední část, tzv. 4. kvartál. Již na jaře bylo zveřejněno pět návrhů na dostavbu náměstí, které si mohli návštěvníci přímo na místě prohlédnout až do konce června. Součástí projektu je také nová budova Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Nová podoba poslední nezastavěné části náměstí vzejde z mezinárodní architektonické soutěže. Do jejího finále se probojovalo 5 týmů z celkem 44 přihlášených. „Našim cílem, jako organizátora takto důležité soutěže na dostavbu centra Dejvic, je v co největší míře zapojit do hledání nejvhodnějšího návrhu i veřejnost. Před vyhlášením soutěže se místní obyvatelé i návštěvníci území mohli podělit o své hodnocení současného stavu, ale i navrhnout, co v území chybí. Tyto podněty se staly součástí zadání soutěže. Nyní budou komentáře veřejnosti k soutěžním návrhům předány porotě jako jeden z podkladů pro její rozhodování,“ říká Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která soutěž organizuje.
Do 2. fáze soutěže postoupily české i zahraniční architektonické týmy. Soutěž probíhá na základě spolupráce VŠCHT, hlavního města Prahy, městské části Praha 6 a IPR Praha. Zadavatelem soutěže je společnost Fourth Quadrant, kterou tvoří investoři Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain.
4. kvadrant má tvořit objekt, jehož součástí budou byty, obchody, kanceláře, služby i restaurace. Součástí dostavby náměstí bude také výstavba nové budovy VŠCHT, která přinese nové učebny a zázemí pro studenty, ale také prostory pro veřejnost či minipivovar.
„Posláním VŠCHT je podpora nadaných studentů a příprava špičkových expertů, kteří pomáhají naší společnosti řešit zásadní problémy dneška. Nová univerzitní budova je nutným předpokladem, abychom tuto roli mohli plnit i do budoucna. Zároveň nám dostavba umožní rozšířit nabídku popularizačních a kulturních aktivit pro Pražany, což přispěje k dalšímu rozvoji Kampusu Dejvice jako příjemného a inspirativního místa setkávání akademiků a místních obyvatel,“ říká Pavel Matějka, rektor VŠCHT Praha.
Zdroj: VŠCHT